Z regionů

Kraj ostrouhal, soud kvůli NP Šumava nepomohl

Je ještě Česká republika právním státem, a nebo už ani soudy nejsou schopny obhájit právo? Řeč je o sporu mezi Národním parkem Šumava a ministerstvem životního prostředí a Jihočeským krajem. Soud nyní odmítl žalobu hejtmanství kvůli nové zonaci území.

Jihočeský kraj podal žalobu na Správu parku i resort životního prostředí, protože je přesvědčen, že zonaci NP Šumava tvořil, šaniž k tomu přizval ty, kterých se to týká. Právě to vedení kraje vadilo a spoléhalo na justici, leč marně. Mnozí dokonce navrhovanou zonaci označovalo za blamáž.

Soud prý nemá pravomoc

„Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc, podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud,“ uvedl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. K

Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody. „Bylo to celé o nás bez nás a my jsme dali jasné odmítavé stanovisko s připravenou zonací NP Šumava. Proto jsme loni v srpnu podali tu žalobu,“ uvedla hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská (ČSSD)

Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Hejtmanství tvrdí, že pokračování v procesu vymezení zón ochrany přírody v Národním parku Šumava je podle paragrafu 82 nezákonným zásahem. Projekt zonace navrhoval park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem.

„Naprosto chybělo jakékoli zdůvodnění, proč tomu tak je, na základě kterých skutečností bylo území do dané zóny začleněno. Napřed měly být schváleny zásady péče pro jednotlivé zóny, což nebyly,“ podotkla hejtmanka.

Ministr podepsal a hotovo

Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy území. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Nepřehlédněte:  Na Zlatou tretru dorazí Crouser, Lavillenie, Taylor, Schippersová i Hassanová

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) letos v únoru přesto podepsal vyhlášku o zonaci šumavského parku v navrhované podobě. Následně od 1. března začala platit.

Kraj nyní pravděpodobně zpracuje kasační stížnost, kterou podá a bude doufat, že soud zasáhne.

Nová zonace NP Šumava platí od letošního března. Foto: NP Šumava
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close