Z regionů

Koronavirus zrušil ostravské oslavy osvobození

Ostrava si na konci dubna připomene 75. výročí osvobození města. V minulých letech bývalo výročí spojeno s bohatým programem pro veřejnost. Rovněž letos armáda a město připravili na 30. dubna bohatý program, který počítal s účastí desítek historických vozidel, letadel, tanků a stovek vojáků v dobových uniformách. S ohledem na současnou situaci byl veřejný program oslav zrušen.

Účastníků bojů ubývá

„Přípravám oslav osvobození, které pravidelně probíhaly za velké účasti veřejnosti i veteránů, jsme věnovali řadu měsíců, ale v souvislosti s aktuální situací jsme neměli jinou možnost, než jejich veřejný program zrušit a 75. výročí osvobození města si připomenout jiným způsobem. Mrzí nás to o to víc, že to mohla být jedna z posledních příležitostí, jak na událost zavzpomínat s žijícími hrdiny bojů z operace, která vstoupila do dějin druhé světové války. Bohužel je jich čím dál méně,“ litoval ostravský primátor Tomáš Macura. Město alespoň vydá knihu o Ostravsko-opavské operaci. Měla by vyjít na jaře příštího roku. Největší oslavy osvobození se konaly v Ostravě v roce 2015. Jejich součástí byla velká přehlídka vojenské technika i bitva u mostu Miloše Sýkory s průletem vojenských letounů.

Velké boje u Ostravy

 Osvobození Ostravy 30. dubna 1945 předcházela rozsáhlá Ostravsko-opavská operace, která byla největší válečnou událostí na našem území. Trvala téměř dva měsíce. Oblast Ostravy a okolí měla pro nacistické Německo klíčový význam, protože byla hlavním zdrojem černého uhlí a centrem výroby oceli. Město osvobodila Rudá armáda pod velením maršála Andreje Ivanoviče Jeremenka. Bojů se účastnili českoslovenští letci a především tankisté.

Nepřehlédněte:  Exhejtman Zimola prchl z ČSSD a založil vlastní hnutí
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close