Z regionů

Koronavirus: manifestace v Ostravě, protesty pivařů i odvolávání hygieničky

Páteční omezení proti šíření koronaviru přineslo na Ostravsku nevídanou vlnu protestů. Protestují politici, organizátorka hudebních festivalů Zlata Holušová, opilci před zavřenou pivnicí a protesty mají vyvrcholit demonstrací proti vedení kraje i krajské hygieny.

Dalo se čekat, že opoziční politikové přijdou s kritikou pátečních opatření proti koronaviru. Přestože je v Česku nejvíce nakažených od dubna, nenechali na ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi nit suchou. Poslanec za ODS a bývalý ministra dopravy opavský primátor Zbyněk Stanjura vyzval Vojtěcha k rezignaci. Ten argumentoval, že opatření zamezí šíření koronaviru v krizové oblasti, kterou je Moravskoslezský kraj.

Padne krajská hygienička?

Aby zmatků nebylo málo. Nechal se slyšet premiér Andrej Babiš, že ředitelka Krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová špatně komunikovala. A hned nato ji ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vyzval k rezignaci. „Absolutně nezvládla komunikaci. Měla by zvážit své setrvání ve funkci,“ mínil Vojtěch. „Ať mě odvolá,“ zareagovala Svrčinová. V pátek médiím prozradila, že přísná opatření zavedla po dohodě s ministrem Vojtěchem. Okamžitě se na ni a na ministra snesla kritika, že opatření vstoupila v platnost doslova z minuty na minutu.

Holušová uspořádala náhradu Coloursů a jedná s právníky

Opatření kritizuje i organizátorka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová. Médiím sdělila, že se obrátí na právníky, protože jí vznikla ztráta z pořádání festivalu NeFestioval Colours. Jenže na sociálních sítích se za ni nepostavila většina diskutujících, jak zřejmě doufala. „Zrušila Coloursy a další festival organizovala s rizikem, že se nemusí uskutečnit,“ myslí si jeden z diskutujících. „Je to zlatokopka,“ psal další. Další se zamýšlel nad tím, jak může pobírat dotace od města, když tají počet návštěvníků festivalu Colours of Ostrava. „Opravdu, pokud nebudeme chcípat po stovkách, tak těch ´chytrých´ bude stále víc,“ zazněl jeden z tvrdších názorů. Jiná dívka přála účastníkům festivalu, ať koronavirus chytnou. Další část diskutujících byla roztrpčena, že byl zrušen probíhající hudební festival v Dolní oblasti Vítkovice.

Nepřehlédněte:  Kůrovcová apokalypsa na Vysočině ničí turistické značení

Pivaři protestovali a ručili noční klid

Opatření se nelíbila části návštěvníků pivnice Assen v ulici U Hrůbků. Po uzavření hospody v sobotu ve 23 hodin si posedali ven a hlasitě protestovali. Jednalo se asi o 50 pivařů. Lidé z okolních domů na ně kvůli rušení nočního klidu zavolali policii. Přijely tři desítky policejních aut a z nich vystoupili kromě policistů také těžkooděnci. „Modrá diskotéka“, nazval akci muž, který vše natáčel ze svých oken. Policisté nikoho nezatkli, ale celou událost prověří a využijí kamerové záznamy.

Demonstrace. Může manifestovat více než 100 lidí?

Korunu všem protestům má nasadit demonstrace na Masarykově náměstí v pondělí 20. července v 17 hodin. Na Facebooku je akce pojmenována Ostrava nemlčí. A podtitul má: „MSK, nedělejte z nás hňupy. Demisi!!!“ O tom, že organizátoři v nastalých zmatcích nemají jasno, je skutečnost, že jako první se proti opatřením ohradil hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Navíc ze zákona by se neměly konat akce s více než 100 lidmi, jenže účast na demonstraci na Facebooku potvrdilo 2500 lidí a dalších 12 tisíc má o událost zájem. Pořadatelé proto vydali tuto informaci: „V souvislosti se zítřejší demonstrací bychom Vás chtěli informovat, že právo sejít se a veřejně pokojnou cestou vyjádřit svůj názor není nijak v rozporu s opatřeními, která zavdala příčinu tuto akci zorganizovat.
Právo shromažďovací je totiž jedním ze základních občanských práv garantovaných ústavou a nemůže být popřeno či zakázáno v důsledku preventivních opatření proti onemocnění Covid-19.
Buďme však odpovědni vůči sobě navzájem a nezavdávejme jakoukoli příčinu k narušení demonstrace, proto respektujme základní hygienické návyky, které jsou spojeny s touto dobou a dodržujme doporučené rozestupy.“ Takže nastolili otázku, zda je víc ochrana zdraví, nebo shromažďovací právo.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close