Z regionů

Kde se koupat a kde ne? Čtěte a dozvíte se víc!

Konečně začali hygienici nejenom v jižních Čechách, ale i všude jinde sledovat kromě koronaviru také kvalitu přírodních koupališť, tedy vodních toků. Kde je voda vhodná a kde naopak nevhodná ke koupání?

Hygienici na jihu Čech odebírali v této sezóně vzorky vody poprvé. Štěstím bylo, že doposud panovalo chladnější počasí, protože vyšší teploty znamenají většinou zhoršenou kvalitu vody ke koupání.

„Na vodní nádrži Orlík jsou dlouhodobě sledována dvě odběrová místa – u autokempu Radava a u veřejného tábořiště Podolsko. U Radavy dostala voda jedničku, zato u veřejného tábořiště Podolsko není vhodná ke koupání. Je zde překročena hodnota v ukazatelích sinice, chlorofyl-a a vodní květ,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Květoslava Kotrbová.

Orlík, Lipno nebo Bezdrev

Koupání na orlické Radavě není zrovna dvakrát vhodné. Foto: Archiv

Nejvyšší možnou kvalitu ke koupání nabízí voda u lipenské pláže v Horní Plané. Na dalších lipenských místech v Černé v Pošumaví a v Lipně nad Vltavou je voda mírně zhoršená a vyskytuje se na ní květ. Mírně zhoršenou kvalitu pak hygienici vyhodnotili u rybníku Hejtman.

„Staňkovský rybník má podle aktuálního rozboru nejvyšší možnou jakost. Ale kvůli špatnému hodnocení z minulých let museli hygienici vodu označit jako nevhodnou ke koupání,“ dodala Kotrbová.

Díky nástupu letních teplot se změní i teplota vody, s tím bude souviset zhoršení kvality. Koupat se lze ale například i v rybnících Bezdrev, který má přítok a odtok a nikdy zde nebyly sinice nebo v dalších tocích. Ty sice hygienici nekontrolují, ale pouhým pohledem oka lze zjistit, jak tam na tom voda je.

Na jednom z největších českých rybníků Bezdrev je koupání vždy bezproblémové.
Foto: Archiv.
Nepřehlédněte:  Jihočeské nemocnice odmítly nařízení ministra Vojtěcha!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close