Z regionů

Kde hrozí požár řekne firerisk.cz

Na zcela novém webu firerisk.cz jsou zveřejňovány denní a hodinové předpovědi míry rizika přírodních požárů ve vysokém rozlišení v ČR. Web usnadní práci státní správě i samosprávám, které vyhlašují preventivní opatření. Může být i vodítkem pro ty, kteří mají pocit, že by někde mohli pálit listí, vyplovatu trávu (což se nesmí) a nebo si někde prostě udělají ohýnek.  Jsou totiž při vzniku požáru za takový čin odpovědní a to je hodně drahé…

Na několikaletém vývoji portálu spolupracovali vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – Czech Globe, Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Ústavu pro výzkum lesních ekosystémů – IFER a některých dalších institucí.

Mapu můžete rozklikat až do poslední obce

Spojení s meteorology

S portálem FireRisk mohou pracovat nejen vědci, ale široká odborná i laická veřejnost. „Takto přesná a operativně dostupná data pro požární počasí v Česku dosud neexistovala”, uvedl jeden z tvůrců portálu Martin Možný z ČHMÚ. Systém bude navíc propojen s centrálním Systémem integrované výstražné služby, za který odpovídá právě ČHMÚ a který pomůže zefektivnit toky dat a informací.

Taková je situace ve Středočeském kraji a má trvat do 26.4. Pak přijde ke slovu nová mapa…

A co říká firerisk.cz o tomto týdnu?

Možná se vám to bude zdát moc podrobné, abo je to podrobné a je to rčeno hlavně těm, kteří požáry likvidují a nebo jim odcházejí, takže sit můžete nebo nemusíte přečíst do konce:

Víkendový déšť snížil počet zásahů hasičů proti přírodním požárům. Od začátku týdne lze předpokládat jejich postupný opětovný nárůst.

Předpověď meteorologická

V následujícím období (od 20.4.2020) budeme zpočátku pod vlivem tlakové výše. O víkendu se k nám dostane frontální rozhraní. To by mělo přinést častější srážkové úhrny od neděle do středy, ale celkově o velké úhrny by se nemělo jednat. Model ECMWF IFS je pesimističtější a čeká úhrny jen okolo 5-10 mm v dalších 10 dnech, naopak GFS predikuje úhrny v rozmezí 10-20 mm/10 dnů. Teploty vzduchu budou postupně růst a o víkendu se dostaneme na hranici 20°C. Poté by se mělo mírně ochlazovat k 15°C. Zpočátku tohoto týdne budou ještě nízké minima a to okolo 3-5°C, v průběhu týdne budou stoupat i noční a ranní teploty vzduchu.

Nepřehlédněte:  Penziony a chaty hlásí na léto extrémní zájem!

Stabilita atmosféry

Díky relativní stabilitě přízemních vrstev atmosféry je potenciál prudké eskalace vzniklého požáru v následujících 4 dnech nízký.

Předpověď požárního počasí

Intenzita sucha bude jednou z hlavních rizik nárůstu rizika lesních požárů. Stav půdní vlhkosti se bude tento týden zhoršovat a to jak ve vrstvě 0-40 cm, tak i v hlubších. Snížená dostupnost vody bude prakticky na celém území republiky a ke konci týdne bude na 80 % území dokonce výrazné až extrémní sucho. V povrchové vrstvě bude dokonce relativní nasycení v nížinách i pod 30 %, na zbytku území pod 40 % a jen místy pod 60 %. Situace se může zlepšit tedy počátkem příštího týdne, ale bude záležet na skutečném množství srážek. Podle modelu ECMWF IFS dojde jen k přechodnému menšímu zmírnění.

Teploty vzduchu budou jen výjimečně stoupat nad hranici 20°C po celý týden, nepůjde tedy o dominantní faktor zvyšující riziko lesních požárů

Vítr bude během týdne proměnlivý. Vyšší hodnoty budou počátkem týdne, Ve čtvrtek a pátek by měl být vítr slabší. Naopak v sobotu se čekají vyšší nárazy rychlosti větru, kdy průměry budou mezi 5-10 m/s, ale v nárazech přes 10 m/s a na hřebech hor i nad 15 m/s. Poté by měl být vítr opět slabší. Z toho vyplývá, že riziko lesních požárů se bude zvyšovat díky větru v pondělí až středu a pak v sobotu.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close