Z regionů

Kauza vražd Petra Kramného neskončila. Dostane se na svobodu?

Řízení v případu vraždy manželky a dcery Petra Kramného z roku 2013 bude obnoveno.

Rozhodlo o tom Krajské státní zastupitelství v Ostravě, a to s ohledem na nové skutečnosti, zejména na prokázání faktu, že znalecký ústav, který zpracoval posudky o vraždě elektrickým proudem, nebyl v minulosti oficiálně registrovaný a v současné době již neexistuje.

Vyšetřování neskončilo

Krajské státní zastupitelství v Ostravě již zaslalo přípis Kramného advokátce Janě Rejžkové, v němž jí sděluje, že uložilo Okresnímu státnímu zastupitelství v Ostravě zabezpečit pokračování v již odloženém prověřování věci s cílem doplnit stávající důkazy o další indicie ve věci podezřelých znalců obžaloby v kauze Kramný. Jedná se o lékařské znalce Františka Vorla, Margitu Smatanovou a Pavla Dokoupila.

Neautorizovaní autoři rozhodujícího posudku

Důvodem je, že Oddělení soudního lékařství Nemocnice České Budějovice, které vypracovalo revizní znalecký posudek, nikdy nebylo jmenováno Ministerstvem zdravotnictví ČR a tento znalecký ústav nebyl zapsán v Ústředním věstníku ČR. To jsou dvě podmínky pro to, aby nějaká instituce mohla vypracovat znalecký posudek.

Naděje pro Kramného. Malá, ale přece

Nové prověřování a shánění nových důkazů znamená malou, ale přece nějakou naději pro Petra Kramného, který byl za dvě vraždy odsouzen na 28 let. A také naději pro lékařské znalce Igora Farkaše a Radka Matlacha, kteří byli za své údajně zmanipulované posudky odsouzení k dvouletému podmíněnému trestu a pětiletému zákazu činnosti.

„Znalecký posudek v trestní věci Petra Kramného byl teprve třetím znaleckým posudkem, který vlastně oficiálně neexistující znalecký ústav vypracoval. Zároveň také prvním, kde byla horní trestní sazba větší jak 5 let. Posudek ani neobsahoval znaleckou doložku a byl oražen znaleckou pečetí zcela jiného znaleckého ústavu. To na celý případ vrhá úplně nový pohled!“ je přesvědčen europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se v kauze dlouhodobě angažuje a inicioval i prověření ústavu. Navíc připomíná, že to byl právě tento posudek, kvůli němuž byl odsouzen nejen Petr Kramný, ale i znalci Matlach a Fargaš.

Nepřehlédněte:  Benešov a Olbramovice, noční děsy řidičů...

„Nyní jsem si proto už jistý, že kauzu Petra Kramného půjde zařadit mezi nejspornější případy vraždy v polistopadové historii. Samozřejmě netvrdím, že je Kramný zcela nevinný, je ale jisté, že Monika a Klára Kramných zřejmě nezemřeli tak, jak je uvedeno v rozsudku soudu,“ dodává Zdechovský s tím, že pravou příčinu smrti už teď pravděpodobně nebude možné zjistit. V tělech totiž od převozu z Egypta chyběly žaludky obětí pro prověření možné otravy.

Jaká byla příčina úmrtí?

Celá kazua je poměrně komplikovaná. Posudky byly rozporuplné, často neurčité, nedokázaly přesně určit příčinu smrti manželky (36 let) a dcery (8 let) během dovolené v Egyptě. Soud nakonec přihlédl k reviznímu posudku a poslal Kramného na 28 let do vězení. Kramný se k vraždám nikdy nepřiznal, tvrdil, že ženy zřejmě zemřely po požití jídla, zatímco posudky dokazovaly, že ženy zabil elektrický proud.

V médiích se během soudního procesu probíralo chování Kramného, který nepůsobil zkroušeně, ale spíše se předváděl a dával si záležet na svém vzhledu. Během jednání přišel na přetřes i jeho osobní život a manželství, které nebylo tak idylické, jak se snažil tvrdit.

Jestliže by se prokázalo pochybení u revizního posudku, mohlo by se stát, že Kramný by se dostal na svobodu. Muselo by ale proběhnout nové řízení.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close