Z regionů

Jihočeské nemocnice odmítly nařízení ministra Vojtěcha!

Rozhodnutí ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), že ceny testů na koronavir pro samoplátce mohou být maximálně 1756 korun, odmítly akceptovat Jihočeské nemocnice a.s. Šprajcly se.

Částka nepokrývá náklady

Důvodem je, že částka zahrnuje jen laboratorní práce a nikoli všechny náklady spojené s testováním a výsledkem.

Holding Jihočeské nemocnice si budou dál účtovat částku 2600 korun. Případně se mohou taky zachovat, jako některé jiné v ČR, které pro změnu testování zastavily.

„To, co není nikde uvedeno ani zmíněno, jsou další náklady spojené s poskytnutím tohoto výkonu. Jde o administrativní výkony spojené s objednáním, zadáním žádanky do systému, s vytištěním a dodáním certifikátu o výsledku. Dále se jedná o náklady na odběrové místo,“ stojí v prohlášení nemocničního holdingu.

Jihočeské nemocnice poukazují na to, že cena za test se vedle ministerstvem zmíněné částky 1756 korun skládá z položek 162 korun za další administrativní úkony a 682 korun za použití dalšího materiálu, ochranných pomůcek, transportu a další režii.

Vyhrožují ukončením testování

„S ohledem na tyto skutečnosti nebudeme měnit ceny za PCR testy pro samoplátce. Pokud bychom je měli účtovat včetně všech výše zmíněných ostatních nákladů za cenu pouze laboratorních prací, pak bychom tuto službu nemohli nadále poskytovat,“ uvedl management goldingu, který spadá pod Jihočeský kraj.

Testování pro samoplátce nabízí nemocnice ve Strakonicích, Prachaticích nebo Českém Krumlově, které spadají pod holding Jihočeké nemocnice, a soukromé laboratoře v Dolním Dvořišti a Českých Budějovicích. Samotná českobudějovická, krajská nemocnice službu nenabízí.

Novou plošnou cenu pro testy samoplátců odmítají i jiné nemocnice. Například v Plzeňském kraji jde o Klatovy a Domažlice. Tyto špitály jako jedny z prvních v Česku začaly nabízet testy na koronavirus pro samoplátce, ale od soboty s touto službou končí. Klatovská a domažlická nemocnice účtovaly za testy 2800 Kč.

Nepřehlédněte:  Z karantény rovnou na záchytku: opilce nemají kam dávat!

„Mezi samoplátce patří především lidé, kteří dojíždějí za prací do zahraničí, a musí jednou za měsíc dokazovat, že jsou negativní na koronavirus. Takzvaní pendleři žijí nejčastěji v pohraničních regionech,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Květoslava Kotrbová, která testování považuje za smysluplné. Přičemž právě v Plzeňském kraji na Domažlicku a na Chebsku bylo ještě donedávna poměrně silné ohnisko covid-19.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close