Z regionů

Jeřáb stěhoval do špitálu hyperbarickou komoru

Nevídané manévry zažila před několika dny českobudějovická nemocnice. Krajský špitál totiž pořídil novou hyperbarickou, tedy přetlakovou komorou, která je tak jediná svého druhu v Jihočeském kraji. Stěhování by se bez účasti jeřábu a další těžké techniky neobešlo.

Komora je součástí přístrojového vybavení Traumacentra. Původní dvoumístná komora byla nahrazena šestimístnou. Náklady na pořízení, transport i úpravu stávajících prostor včetně zázemí, vyšly na částku okolo 20 milionů korun.

Hyperbarickou komoru musel stěhovat jeřáb. Foto: Nemocnice ČB

Velké manévry z kamionu

„Desetitunovou komoru jsme stěhovali pomocí těžkého jeřábu. Z kamionu bylo třeba i přes budovu chirurgických oborů spustit na předem připravenou plochu ve vnitrobloku. Odtud byla posouvána na místo určení stavebním otvorem, který byl vytvořený pro tento účel,“ uvedl MUDr. Jaroslav Novák z českobudějovické nemocnice a doplnil, že zařízení má 2 metry na šířku a délku 4,5 metru včetně předkomory. Celkový objem je 12 250 litru.

Hyperbaroxie je obor multidisciplinární, takže má vztah k mnoha medicínským oborům, tedy ARO, chirurgie, traumatologie, interna, dermatologie, ORL, oftalmologie, ortopedie, pediatrie, neurologie, onkologie, mikrobiologie, urologie, pracovní lékařství, pracovní hygiena, sportovní medicína. Stejně tak, jako oborům nemedicínským – teorie potápění, dekompresologii. Hyperbarickou oxygenoterapii využívá českobudějovická nemocnice více jak 45 let.

Hyperbarická komora zabírá větší část místnosti. Foto: Nemocnice ČB
Nepřehlédněte:  Staré vojenské mosty mizejí, na Labi ho vyměnili za nový
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close