Z regionů

Jed zabil orlí rodinu

V Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví na Hodonínsku někdo zabil rodinu kriticky ohrožených orlů mořských. Ve středu 29. dubna je našli ornitologové. Jednalo se o pár, který v lokalitě hnízdil od roku 2017, přičemž každý rok vyvedl jedno mládě.

Čerstvě uhynulého samce orla mořského našli ve středu 29. dubna ornitologové v Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví, kde se tento kriticky ohrožený druh pokouší hnízdit od roku 2006. „Na základě nálezu uhynulého samce jsme provedli kontrolu hnízda. Samici jsme našli nedaleko hnízda mrtvou na zemi a v hnízdě bylo mrtvé mládě,“ sdělil Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

V České republice hnízdí asi 130 párů orlů mořských. Na jižní Moravě to loni bylo přibližně 24 teritorií, hnízdilo 12 párů, které vyvedly 17 mláďat. Aby ornitologové zajistili orlům v Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví klid na vyhnízdění, domluvili se na ochraně hnízda s Lesy České republiky. „Byla zastavena probírková těžba, nebylo odváženo dřevo, dokonce bylo zastaveno budování zpevněné cesty,“ říká Čamlík.
Díky tomu mohl tento pár v roce 2017 poprvé úspěšně vyhnízdit. „Postupně v letech 2017-2019 pár vyvedl vždy jedno mládě. Také v letošní sezóně měli jedno mládě. Ale bohužel, celou rodinu někdo zabil. Příčinou smrti je zřejmě otrava,“ upřesňuje Čamlík.

Otrávené návnady hledají psi

Případ je o to závažnější, že v blízké oblasti hnízdí také celosvětově ohrožený druh orel královský, který rovněž sbírá mršiny, a proto je trávením bezprostředně ohrožen. V předchozích dnech tu byli nalezeni dva luňáci červení. „Jeden z nich byl otrávený a druhý ještě žil a nyní se zotavuje v záchranné stanici,“ sdělil Čamlík.

Pytláci při nelegálním pronásledování ptáků nejčastěji používají nervový jed karbofuran. Česká společnost ornitologická proti pronásledování ptáků bojuje prostřednictvím psí jednotky, která v terénu vyhledává otrávené návnady a jejich oběti.

Nepřehlédněte:  Do zamořené Karviné míří vojáci
Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close