Z regionů

Jako první testovali vakcínu proti borelióze

Jako první na svědě otestovali vědci z českobudějovického biologického centra Akademie novou vakcínu proti lymské borelióze. Tu přenášejí klíšťata a doposud se nemocní léčí jen antibiotiky. Provedené testy vykázaly stoprocentní účinnost.

První na světě

Novou látku vyvinul americký farmaceutický koncern Sanofi a pro její otestování na evropském klíštěti si vybral vědce z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR.

„První vakcína na lymskou boreliózu byla založena na povrchovém proteinu borelií v klíštěti. Byla to jednoduchá molekula, která měla řadu vedlejších účinků, zabírala jen na jeden druh borelie a byla použitelná jen v Americe, kde se tento druh borelie v klíšťatech vyskytuje,“ uvedl parazitolog českobudějovického biologického centra Radek Šíma.

Farmaceutická firma proto vylepšila strukturu očkovací látky. Umožňuje imunitnímu systému rychle a spolehlivě rozeznat cizorodou látku v těle a vytvořit si proti ní protilátky.

Typický projev lymské boreliózy. Foto: Archiv

Nejdřív myši, pak lidi

„Je to vakcína proti přenosu borelií, zafunguje velmi brzy, hned když borelie přecházejí z klíštěte do člověka,“ podotkl Šíma.

Farmaceutická firma se nyní po úspěšných testech na myších rozhodne, zda investuje do zkoušení vakcíny na lidech. Až následně by mohla látka zamířit na trh.

Lymská borelióza je infekční onemocnění, jehož prvním příznakem je červená skvrna s blednoucím středem v okolí přisátí klíštěte. Může se projevovat také horečkou, bolestí svalů či únavou. Příznaky, které připomínají chřipku, se však nemusejí objevovat ve všech případech. Onemocnění se léčí antibiotiky. Pokud zůstává neléčeno, postihuje nervovou soustavu, srdce či klouby.

Nepřehlédněte:  Hádka ve Zlíně. Opravit starou nebo postavit novou nemocnici?
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close