Z regionů

Igráček v Břeclavi potěší nejen milovníky historie

Igráček na sebe vzal podobu Jana I. Josefa z Liechtensteina a Vrchního průvodčího osobních vlaků Severní dráhy císaře Ferdinanda. Obě tyto figurky, které speciálně pro Břeclav vyrobil Miroslav Svoboda, mohou návštěvníci obdivovat v rámci putovní výstavy Fenomén IGRÁČEK, která od 8. června do 30. srpna bude k vidění v břeclavském Městském muzeu a galerii. Návštěvníci uvidí historii, současnost a výrobu této legendární hračky. Chybět nebude ani hrdina dnešních dní Igráček s rouškou.

Legendární i speciální figurky

 „Návštěvníci na výstavě zhlédnou průřez tvorby nyní již legendárních figurek Igráčků, a pak i speciální figurky, vytvořené pouze pro naši výstavu. Pro originální ztvárnění historických osobnosti byly vybrány ty, které přímo souvisí s naším městem,“ uvedla Silvie Vymyslická, zástupkyně ředitele muzea.

 „Břeclav má v podstatě dva významné fenomény své minulosti, které jí dostatečně charakterizují, a to železnici a rod Lichtenštejnů. V prvním případě jsem se snažil získat podklady pro co nejstarší zpodobnění železničáře, a protože trať přes Břeclav provozovala od roku 1839 společnost Severní dráha císaře Ferdinanda, zvolil jsem vrchního průvodčího osobních vlaků z té doby a od této společnosti.  V počátcích železnice používala každá soukromá společnost odlišné stejnokroje svých zaměstnanců. Ve druhém případě jsem zvolil jednoho z prvních budovatelů lednicko-valitckého areálu a významného vojevůdce Jana I. Josefa z Lichtenštejna, kterého mám v oblibě,“ sdělil Miroslav Svoboda autor unikátních figurek.

Návštěvníci uvidí i legendárního zedníka

 Výstava Fenomén Igráček obsahuje i nejstarší Igráčky, kteří se vyráběli v tehdejším Československu ve Výrobním družstvě Igra. Návštěvníci tak uvidí nejen úplně první vyrobenou postavičku zedníka z roku 1976, ale také např. učitelku, motorkáře, sestřičku nebo příslušníka veřejné bezpečnosti. Na své si přijdou rodiče dnešních dětí, kteří si staré Igráčky pamatují ze svého dětství, ale také děti, pro které bude přichystána dětská herna.

Nepřehlédněte:  Další ekonomická oběť koronaviru: Končí věhlasná pekárna!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close