Z regionů

Hygienici spustili plošné testování na covid-19

Jihočeští hygienici spustili dnes plošné testování na covid-19. Dobrovolníci i zástupci profesních skupin z řad prodavaček, řidičů, policistů nebo hasičů podstupují testy na přítomnost protilátek na koronavirus. Zkoumat se bude vzorek celkem 2000 lidí.

Testy jsou zdarma

Testování epidemiologové spustili v nejvíce postiženém okrese Strakonicko a nejméně postiženém – na Písecku. Jižní Čechy jsou přitom koronavirem vůbec nejméně postiženým regionem v zemi. Testy jsou zdarma a hradí je Jihočeský kraj spolu se skupinou OIG Power.

„Zájem o testování byl velký, proto jsme museli vybrat jen některé z uchazečů a pak jsme evidenci na našem webu zastavili,“ uvedl ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala s tím, že každý účastník projektu má přesně daný čas, kdy a kam se na odběr dostaví.

„Pro nás epidemiology je důležité poznat, jaká je přítomnost přirozeně získané imunity v populaci. Od toho se odvíjejí kroky, které musíme učinit pro to, aby onemocnění mělo řízený průběh a mohli jsme je marginalizovat, ne zbytečně zatěžovat populaci promořováním nemocí, o níž zatím víme tak málo,“ podotkla ředitelka KHS Jihočeského kraje Květoslava Kotrbová.

Nejméně postižený region

Na jihu Čech bylo doposud evidováno 173 případů covid-19, přičemž za posledních pět dní neměli hygienici žádný přírůstek. V kraji také v souvislosti s nákazou zemřelo šest lidí, ale šlo vesměs vždy o seniory nad 70 let, kteří trpěli dalšími chronickými onemocněními. U žádného z nich tak nebyl covid-19 přímou příčinou skonu.

Nepřehlédněte:  Další oběť bleskových povodní!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close