Z regionů

Hygienici i veterináři varují: Pozor, klíšťat bude letos hodně!

Nejenom před covidem-19, ale hlavně před onemocněními přenášenými klíšťaty varují hygienici. Zvláště ti jihočeští, protože právě tento region je dlouhodobě na špici ve výskytu i onemocnění u lidí.

Teplá zima klíšťatům nahrává

Extrémně teplá zima, poměrně teplé a suché jaro způsobují, že klíšťata se vyskytují v podstatě od začátku roku a s nástupem jara daleko víc. Hygienici na jihu Čech už zaznamenali první případy encefalitidy a boreliózy.

„Apelujeme na lidi, aby se nechali proti klíšťové encefalitidě očkovat. Je nejvyšší čas a opravdu to má smysl,“ říká ředitelka KHS Jihočeského kraje Květoslava Kotrbová.

V kraji jsou sice stále prokázané a ověřené pouze dva případy, zatímco vloni byly tři, ale ten následný nástup může být prudký.

„Nyní máme nové případy lymeské borreliózy, té je zatím 32 případů. Nejvíce tradičně na Jindřichohradecku, Českobudějovicku a Táborsku,“ doplnila Kotrbová.

Sice jde o pokles případů oproti loňsku, protože letos oproti předchozímu roku po zimě přišlo v podstatě rovnou léto, nicméně teplá a suchá zima může způsobit v podstatě ´invazi´ klíšťat.

Varují i veterináři

„Těch je už teď hodně. Jak nám hlásí majitelé psů a koček, denně jich sundávají ze srsti nebo vytahují i několik najednou. A pozor také na přenos klíštěte ze zvířete na člověka, například, když se s ním mazlíte. Takové případy nejsou výjimkou,“ varují veterináři.

Také u zvířat může klíště způsobit závažná onemocnění. Tedy borelióza, která může mít za příčinu i ochrnutí nebo smrt zvířete. Podobně jako u člověka může nastat paralýza organismu, nervů a podobně. Proto je dobré aplikovat psům a kočkám přípravky, které klíšťata nejenom odpuzují, ale zajistí, že se klíště nepřisaje. Na trhu je jich mnoho, avšak ne všechny působí takto.

Nepřehlédněte:  Famózní podívaná na nebi: Supercela vyděsila desítky tisíc lidí. Bouřky zaměstnaly hasiče.
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close