Z regionů
Nejnovější

Hostinský: Karlovy Vary bez pomoci státu chcípnou! Rozdává pivo zadarmo.

Ekonomická krize po karanténě

Situace v Karlových Varech je tristní. Město je plně závislé na příjezdu turistů, 25% lidí je zaměstnáno v turistických službách. Bez pomoci státu se neobejdeme. Alespoň to tvrdí majitel místní plzeňské restaurace Srdcovka a bývalý primátor Karlových Varů Werner Hauptmann.

„Až 90% lázeňství v Karlovarském kraji je závislé na příjezdu zahraniční klientely. To skončilo. Zavření hranic na několik měsíců je smrtící pro celý kraj. Spousta lidí ztrácí své zaměstnání,“ říká Hauptmann.

Podle něj jsou nyní Karlovy Vary jako město duchů. „Dnes je poslední den, kdy podnikatelé čekají na vládu, zda jim dá podporu nebo ne. Když dá, necháme lidi zaměstnané, když ne, musíme je propustit,“ uvedl Hauptmann. Jde o to, že je poslední den v měsíci a zaměstnancům běží měsíční výpovědní lhůta. „Zatím držíme, doufáme a věříme!“ shrnul Hauptmann.

Většina zaměstnavatelů je připravena své zaměstnance propustit, aby sami nezkrachovali. V případě příspěvku státu na jejich mzdy je ponechají v práci. „Opětovné nakopnutí ekonomiky je nevypočitatelné. Spíš čekáme, že lidi se budou bát utrácet. Nebudou peníze mezi lidmi. Češi těžko pojedou do pětihvězdičkového hotelu do Karlových Varů. Jestli se něco rychle nestane, je to pro nás konečná,“ dodává restauratér, který zaměstnává 12 zaměstnanců.  

Vary, Werner Hauptmann sdrcovka
„Chci udržet zaměstnance, abych mohl hospodu znovu rozjet, a aby nebyli na pracáku. Snad vláda přispěje,“ říká karlovarský restauratér Werner Hautmann. FOTO: facebook, archiv

Sám nyní rozdává lidem na ulici pivo ze zásob zadarmo, aby se nezkazilo. „Trhá mi to srdce vylít tankové pivo do kanálu. Radši jej rozdám lidem, ať mají lepší náladu,“ říká restauratér, který kdysi šéfoval celému městu.

Karlovy Vary Srdcovka Pivo Restaurace Koronavirus
Koronavirus krize přináší lidem i radost. V karlovarské restauraci Srdcovka se rozhodli dát lidem pivo zdarma! „Trhalo mi srdce, když by se pivo zkazilo, ať si lidé užijí,“ vysvětlil majitel restaurace Werner Hauptmann, bývalý primátor Karlových Varů. FOTO: facebook

Hauptmann navrhuje vládě “kompromisní” řešení pomoci podnikatelům/zaměstnavatelům.

7 bodů na záchranu českých podnikatelů ve službách podle karlovarského hostinského

1) Okamžitě převzít 80% mzdových nákladů za naše zaměstnance dle platných smluv a platových výměrů po celou dobu nuceného uzavření provozu s přímou platbou na jejich účty.

„Nemáme cash to platit nyní zaměstnancům my, a pak o to složitě zpětně žádat. Stát by to měl posílat napřímo.“

2) Pozastavit povinné odvody za zaměstnance po celou dobu nuceného uzavření plus na další 3 měsíce od znovuotevření.

„Budeme potřebovat peníze na nákup zboží, inventáře. Není to legrace. Všechno se zkazilo. Začíná se od nuly.“

3) Pozastavit odvod DPH po celou dobu nuceného uzavření plus na další 1 měsíc od znovuotevření.

„Nechat lidi nadechnout cashchově, aby mohli zaplatit provozní náklady, které teď oddálí“

4) Přijmout zákon o dočasném snížení DPH do konce letošního roku, a to na jednotnou sazbu 10%.

„Nechat lidem víc peněz, aby mohli začít znovu.“

5) Uhradit prokazatelné škody vzniklé nákupem surovin v týdnu od 9. do 13.3. 2020, včetně. (potraviny, nápoje s krátkou záruční dobou)

„Prokázané fakturami. Zásobili jsme se na víkend, ale vše se zkazilo,“

6) Odškodnit náhradou ušlého zisku – výpočet z průměrných tržeb za poslední 3 měsíce bez DPH – odečíst 30% Foodcost a beverage cost (nenakupujeme), odečíst mzdy zaměstnanců (pokud je z 80% převezme stát), to je také zhruba kolem 30% nákladů, zbylou část tedy vzít jako “čistý ušlý zisk” a uhradit alespoň 60% této částky.

„Kdyby nám dali alespoň půlku ušlého zisku, budeme spokojení.“

7) Zrušit EET.

„Náklady navíc pro všechny. Je to nesmysl to teď vyžadovat.“

„Tyto kompromisy jsou slušné řešení, které stát ustojí a zachová podnikatelské subjekty. Lidi nepřijdou o práci. Mrzí mne, že město Karlovy Vary se neozvalo a neřeklo nic. Že by odpustilo podnikatelům nájmy nebo něco. V jiných městech už pomoc vyhlásili, tady nic. Mohli by odpustit nájmy za předzahrádky, nájmy z majetku města, parkování pro firmy a podobně. To by nám pomohlo, ale není to,“ uzavřel Hauptmann.

Nepřehlédněte:  Stovky přejezdů projdou proměnou! Budou bezpečnější?
primátor Werner Hauptmann
Werner Hauptmann v době, kdy byl primátorem Karlových Varů. FOTO: facebook
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close