Z regionů

Hejtmanka volá po spolupodílení se státu na testech na covid-19!

Jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD) volá po tom, aby se pojišťovny, potažmo stát spolupodíleli na úhradě plateb za testování samoplátců na covid-19! Ministerstvo zdravotnictví nařídilo, že samoplátci budou hradit za test jen do výše 1756 korun, ale nikdo neřekl, kdo dokryje rozdíl.

Nařízení nepokryje náklady

Nemocnice argumentují tím, že jejich náklady jsou o několik set korun vyšší. Testy stojí od 2600 do 2800 korun. Tento návrh s podílem státu nebo pojišťoven chce Asociace krajů řešit ve čtvrtek s vládou.

„Ministerstvem stanovená cena je kalkulovaná na testování. Ale není v ní už započítané vše potřebné pro odebírání. Proto chceme, aby rozdíl krajským nemocnicím někdo hradil. A je celkem jedno, jestli to bude vláda nebo zdravotní pojišťovny,“ uvedla jihočeská hejtmanka.

Hejtmanka připustila, že by se možná daly náklady snížit do rozmezí 2300 až 2500 korun za jedno testování, ale ne méně.

 „Každá nemocnice může mít ale jinou kalkulaci s ohledem na proces odběrů a analýz,“ dodala hejtmanka.

Některé nemocnice s testováním na covid.-19 končí. Foto: HygPraha.cz
Některé nemocnice s testováním na covid.-19 končí. Foto: HygPraha.cz

S testováním končí

V případě fakultních a soukromých nemocnic je situace jiná. Fakultní zřizuje ministerstvo zdravotnictví. Privátní nemocnice pak patří soukromým subjektům, ostatní většinou drží kraje.

Jihočeské nemocnice v reakci na nařízení proto už nepřijímají další objednávky testů na koronavirus pro samoplátce. Argumentují tím, že cena nepokryje náklady spojené s analýzou vzorků. Už objednané samoplátce nemocnice ještě otestují za regulovanou cenu 1756 Kč.

Nepřehlédněte:  Pes Gump má vlastní sochu, teď o něm natočí film s Polívkou či Holubovou!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close