Z regionů

Záplavy na východě Čech: Stovky zásahů a další oběť!

Skutečně extrémní počet zásahů zažili v neděli hasiči v Pardubickém kraji i v sousední Vysočině kvůli bleskovým povodním. Tolik výjezdů často neevidují za několik týdnů. Voda poničila desítky domů, chat a dalších objektů. Bez elektřiny bylo na tisíc domácností. A velká voda má asi další oběť.

Za dvanáct hodin napočítali na 350 zásahů. Nejvíce postiženým místem v Pardubickém kraji je stále Heřmanův Městec. Hasiči tady zasahovali, když se u domova důchodců vylil rybník, který následně zařízení pro seniory zatopil.

„Evakuováno 10 lidí do vyšších pater, pak se situace zklidnila. Celkem bylo evakuováno 19 osob,“ uvedla mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Hasiči ale ve městě dál zasahovali u železničního přejezdu v Čáslavské ulici. Na trať, která byla uzavřena, pokládali pytle s pískem tak, aby voda neohrožovala okolní domy. Z Podolského potoku se valila voda do zahrad, na ulice i přes park a postupně docházelo k zatopení i nádvoří zámku.

Další oběť i zničená zahrada Sáblíkové

V Kojnicích na Pardubicku našli hasiči v kaluži vody bezvládné tělo staršího muže. Po 48leté ženě z Olomoucka z minulého týdne z bleskových záplav a seniorce, jejíž tělo se stále hledá, může jít o 3. oběť letošních bleskových povodní.

Takto vypadala zahrada domu Martiny Sáblíkové v Počítkách na Žďársku.
Foto: FB M. Sáblíkové

Velká voda ohrožovala některá místa Kraje Vysočina. Například v Počítkách na Žďársku. Zde kromě jiného vypláchla i zahradu rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. Přívalová dešťová vlna zničila zahradu a natekla také částečně do domu. Sportovkyně také pak hned děkovala místním, hasičům i fotbalistům, kteří pomohli její rodině i dalším likvidovat škody.

Na některých řekách v kraji byl vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity – zejména na Novohradce v Luži, na Krounce v Otradově byl dosažen 2. stupeň povodňové aktivity.

Velká voda se hnala lidem do domů a bytů přes okna i dveře. Foto: HZS

Milionové škody

„Přestože se situace zklidnila hasiči ať už profesionální nebo dobrovolní, jsou stále v terénu,“ dodala Horáková.

Nepřehlédněte:  Tragický týden pro plavce a vodáky

Byla místa v kraji, jakými byly Lanškroun a Litomyšl, kde jsme odčerpali vodu ze zatopených ulic, silnic, sklepů a během chvíle tam voda natekla zpět.

Škody na soukromém i obecním majetku na Chrudimsku i sousedním Žďársku na Vysočině, půjdou do milionů korun. Voda s bahnem vyplavila mnoho domů a chat.

V celé České republice měli hasiči za víkend přes 1300 zásahů. Místy napršelo až 100 milimetrů srážek na metr čtvereční. Přívalové deště se nevyhnuly ani Praze.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close