Z regionů

Gebauerovo ostravské Indiánské městečko stále žije

Pro dětský areál na ostravském sídlišti Fifejdy v Lechowiczově ulici se vžilo pojmenování Indiánské městečko, přestože jej sochař pojmenoval Minikrajina.

Historie areálu sahá do poloviny 70. let minulého století. Tehdy se Kurt Gebauer přihlásil do soutěže na tzv. dětskou atrakci, která měla zabírat plochu 1,5 hektaru. „Nechtěl jsem navrhovat prolézačky, kolotoče a podobné věci. Takové věci mi lezly na nervy. Proto jsem dětem vymyslel krajinu,“ vzpomínal před léty sochař na vznik areálu.

Indiánské městečko nebo Hobitín

V roce 1977 skutečně pod jeho dohledem začala Minikrajina vznikat a práce trvala v etapách až do roku 1985. Jako materiál použil dřevo, beton, cihly, kámen, kov i keramiku. Vytvaroval terén, takže vznikly náspy, velké údolí a vše doplnily přístřešky, jeskyně, průchody, mosty, podchody, pilíře, pískoviště, prostory pro posezení i malý amfiteátr. Děti si atrakci pojmenovaly jako Indiánské město, nyní o ní hovoří jako o Hobitínu. Pořád láká ke hrám a dobrodružstvím. Soudruhům v 80. letech se stavba příliš nezamlouvala, Gebauerovi komplikovali práci, avšak po dokončení v roce 1985 jej Mladý svět označil za stavbu roku. Od té doby bývá areál zmiňován v odborných publikacích jako skvělá ukázka práce s terénem s využitím přírodních i umělých prvků.

Ne vše se podařilo dokončit podle Gebauerových představ. „Nikdy se nepodařilo spustit říčku, která tady měla vždy v létě protékat. Měla být napojena na vodovod v sousedním věžáku a protékat betonovým korytem. Už to nikdo nespustí. Kdo by to také platit,“ popisoval sochař nezrealizovanou atrakci. Malý amfiteátr se zase měl v zimě proměnit v malé kluziště.

Areál dostal nové mosty

Postupem času některé prvky zchátraly a byly v havarijním stavu. Letos proto dostala nové mosty. „Mosty jsou nyní z tvrdého dřeva – dubu, spoje konstrukčních prvků jsou kovové v kadmiovém provedení s nerezovými vruty. Práce byly zahájeny v dubnu tohoto roku společností Jan Líbal,“ popsal Rostislav Řeha, místostarosta obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, pod který sídliště Fifejdy spadá. Rekonstrukce probíhala za konzultace s Kurtem Gebauerem. Obvod vyšla na necelých 485 tisíc korun.

Nepřehlédněte:  Střelba na hranici. Muž chtěl přejít do Polska
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close