Z regionů

Frenštát možná půjčí sochu Radegasta. Nemá ale být reklamou na pivo

Nově zřízená pobočka Národního zemědělského muzea v Ostravě požádala město Frenštát pod Radhoštěm o zapůjčení sochy Radegasta od Albína Poláška.

Socha se má stát hlavním exponátem výstavy věnované historii nošovického pivovaru socha, který má tohoto pohanského boha ve svém názvu a využívá jej i jako logo. 

Originál zvětral, Pustevny zdobí replika

Socha Radegasta z vápenické žuly z roku 1930, vysoká 3,2 metru stála původně na Pustevnách až do konce 90. let. Umělý kámen špatně odolával povětrnostním podmínkám. Proto v roce 1980 Radegasta restauroval olomoucký sochař Karel Hořínek a v roce 1982 byla opravená navrácena na původní místo. Přesto hrozilo, že socha bude zničena. Pracovníci památkového ústavu rozhodli o vtvoření repliky sochy z žuly a ta byla na Pustevny umístěna v roce 1998. Od té doby je originál k vidění ve vstupním prostoru frenštátské radnice. Město je totiž vlastníkem sochy. A právě tato originální socha se měla stát součástí výstavy v Ostravě.

Výhrady k zapůjčení sochy

O jejím zapůjčení měli rozhodnout frenštátští zastupitelé na svém květnovém jednání. Jejich debata a výhrady k zápůjčce trvaly hodinu.

Části zastupitelů se nelíbili, že socha se stane reklamou na pivo. Dále se jim nelíbilo, že město za půjčení sochy nedostane žádné finanční plnění. Také pojistka na přepravu ve výši dvou milionů korun se jim zdála být příliš nízká.

Radní Zita Kučová zase viděla v zapůjčení sochy možnost propagace Frenštátu pod Radhoštěm. Podle ní by zároveň měly být na výstavě zviditelněny frenštátské skokanské můstky, akvapark nebo autocamping.  Nakonec zastupitelé odsouhlasili těsnou většinou zapůjčení sochy s tím, že musí být dohodnuty podmínky vhodné pro obě strany.

Radegast a reklama pivovaru

Není zcela jasné, zda socha bude či nebude reklamou nošovického pivovaru. Expozice se měla jmenovat: 50 let pivovaru v Nošovicích.  Jenže ředitel ostravské pobočky muzea Ivan Berger prohlásil, že výstava připravovaná hospodářská výstava má mít dvě témata – zemědělská technika a potraviny. Pro představitele Frenštátu pod Radhoštěm je ale problémová expozice, která je součástí výstavy potravin, a to historie pivovaru. Situaci se zapůjčením sochy a zaměřením expozice budeme sledovat. Otevřena má být v průběhu června.

Nepřehlédněte:  Ostravská zoo prodlouží roční permanentky o dobu délky karantény

Zástupce Radegastu zase připomíná, že pivovar zaplatil v roce 1998 výrobu repliky sochy.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close