Z regionů

Eva Jiřičná má zachránit kymácející se ostravský věžák

Zbourat, nebo snížit o 10 pater? To měl být osud ostravského věžáku v Ostrčilově ulici. V silném větru se kymácel, pohyby byly cítiti hlavně ve vrchních patrech.

Opláštění obsahuje azbest, a kdyby ve vrchních patrech hořelo, hasiči by se k ohni prakticky nemohli dostat. Kdysi nejvyšší obytná budova v Československu proto od roku 2013 zeje prázdnotou a politikové řešili, co s ní. Nyní chce patovou situaci zvrátit město Ostrava. Oslovilo světovou architektku Evu Jiřičnou (81), která má panelák zachránit.

Zachovat dominantu

„Výškový dům v Ostrčilově ulici patří ke známým architektonickým dominantám Ostravy. Již léta je ale ve velmi špatném stavu a náročnost jeho rekonstrukce způsobila dlouhodobé oddalování problému a dodnes svádí k jednoduchým úvahám, jako jsou návrhy na jeho demolici. Vzdávat se dominant však není cesta, kterou bychom volili. Rozhodli jsme se proto zadat zpracování návrhu rekonstrukce objektu studiu proslulé architektce Evě Jiřičné. Její tým je známý jedinečností architektonických návrhů, citlivým přístupem k hodnotám původních staveb i kvalitním technickým zpracováním, které budou pro tuto stavbu nezbytné. Rozhodně nebudeme prvním ani posledním městem, které úspěšně zvládlo přestavbu dříve postavených výškových budov na současné podmínky a bezpečnostní normy,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura. 

„Architektonické studio AI-Design bude hledat to nejvhodnější využití objektu. Stanoveno bude také na základě jeho technických parametrů, které jsou jiné pro byty a jiné pro kanceláře. Jednat by se mohlo o kombinaci funkcí. Přestože obvod navrhoval snížení budovy, protože při zachování současného počtu podlaží bude rekonstrukce technicky velmi náročná, rozhodli jsme se přijmout tuto výzvu a 68 metrů vysokou dominantu v centru města zachovat,“ doplnila ostravská investiční náměstkyně Zuzana Bajgarová. 

Studio Jiřičné navrhne využití domu

Součástí zakázky je zpracování výkresové dokumentace, vizualizací a pracovních modelů. Studio bude návrhy konzultovat se specialisty na statiku, akustiku a požární bezpečnost. Tým bude průběžně definovat problémová místa budovy a předkládat ve variantách návrhy řešení. Cena zakázky je 2,4 milionu korun s DPH.

Nepřehlédněte:  Broumovské kostely lákají na barokní krásu

Začali jej stavět před 55 roky

Výšková budova v Ostrčilově ulici s 22 podlažími a výškou 68 metrů má čtvercový půdorys a plně prosklený parter. Je postavena v tzv. pozdním internacionálním stylu. Architektem je Jan Slezák (1922 – 1974) z ostravského Stavoprojektu. Jde o nejvyšší ostravský dům a třetí nejvyšší ostravskou stavbu po Nové radnici a Bolt Tower. Jeho stavba probíhala v letech 1965 až 1968. Zpočátku sloužil svému původnímu účelu – tedy bydlení, avšak brzy začalo do bytů zatékat, proto v letech 1976 až 1978 proběhla rekonstrukce, po níž se začala budova užívat jako kancelářský objekt. V roce 2013 se z budovy museli odstěhovat všichni nájemci – firmy a společnosti.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close