Z regionů

Ekonomové varují před nákupem nemovitostí

Přestože různí realitní makléři a odborníci v době koronavirové situace i nyní, kdy je téměř po ní, se bili v prsa, že nemovitosti v žádném případě dolů nepůjdou, ekonomové říkají opak. Varují před nákupem domů, bytů a to hlavně v menších městech a obcích.

Situace se totiž podle odborníků během následujících měsíců může měnit a v následujících až dvou letech může přijít zásadní změna. Ta nebude rozhodně příjemná pro ty, kteří koupili nedávno nemovitosti za obrovské peníze, respektive za nejvýše našponované ceny, které v ČR často atakovaly evropskou průměrnou hranici.

Vyhozené peníze

„Nemovitosti zvláště na sídlištích, v menších městech nebo na venkově mohou jít značně dolů. A to nejenom přímo nyní, ale i v následujícím období,“ varuje uznávaný ekonom Lukáš Kovanda.

Jak uvedl on, ale i někteří kolegové z jeho oboru, rozumně nabízenou nemovitost se vyplatí koupit kdykoli, nastřelené domy a byty, rádoby luxusního formátu jsou nyní vyhozené peníze. Hlavně proto, že tisíce lidí přišlo o práci, mnozí šetří a nejistota jim brání investovat.

„Dolů půjdou i hypotéky, úroky budou nižší a proto se vyplatí počkat. Navíc je otázkou, zda ty ceny, za které to nyní někteří lidé koupili, budou v příštích měsících stále aktuální…,“ dodal ekonom Kovanda.

Tohle „nebezpečí“ se netýká ani tak Prahy, jako spíš menších krajských a okresních měst. Ale i regionů, jako jsou jižní Čechy, kde s ohledem na reálnou průměrnou mzdu jsou ceny nemovitostí mnohdy opravdu přemrštěné.

„Koupili jsme byt 3+kk ve zděném, deset let starém domě před rokem a půl za 3,5 milionu. Dnes za stejný byt pod námi chce realitka 5,6 milionu korun. My bychom na něm teď vydělali, ale pokud si ho někdo koupí, možná bude pak třískat hlavou o chodník,“ řekla Jana Staňová z Českých Budějovic.

Nepřehlédněte:  Proč tak často havarují polské kamiony? Manipulují s tachografy

Problém i s pronájmy

Extrémní zájem je aktuálně o chaty a chalupy, které jsou v dobrém stavu a cenově dostupné. O ty, za něž chtějí majitelé pomalu cenu srovnatelnou jako za domek na předměstí Prahy, zájem není a asi ani nebude. Ke všemu ne na všechny lze čerpat hypotéční úvěr.

Problém může být aktuálně podle ekonomů i s pronájmy dražších bytů, a to dokonce i v Praze. Mnozí realitní makléři také přiznávají, že už dokonce mnohde je a někteří lidé, kteří mají byty jako investici či jimi splácí hypotéku jinde, mají teď poměrně výrazné problémy.

Ceny nemovitostí mohou jít dolů. Foto: Facebook
Ceny nemovitostí mohou jít dolů. Foto: Facebook

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close