Z regionů

Důl Frenštát bude zasypán

Pod Beskydami je na 1,6 milionu tun uhlí. S průzkumem ložisek se začalo už po druhé světové válce, avšak až v 80. letech byla ložiska pod Beskydami prozkoumána podrobně. Nyní budou průzkumné jámy zasypány.

Miliarda tun uhlí pod horami

Společnost OKD usilovala o těžbu pod Beskydami od 80. let. První uhlí zpod Beskyd bylo vytěženo v roce 1988. Jedná se o vysoce kvalitní uhlí. Ukázalo se, že v těchto místech je uloženo až 1,6 miliardy tun uhlí, a to na ploše 63 kilometrů čtverečních. Dobývací prostor zasahoval do katastrů 11 obcí a měst: Frenštát pod Radhoštěm, Trojanovice, Kunčice pod Ondřejníkem, Čeladná, Kozlovice, Pstruží, Rožnov pod Radhoštěm, Tichá, Borovice, Veřovice a Lhotka.

Kvůli průzkumu byly vyhloubeny dvě jámy, které pronikly do hloubky 903 a 1088 metrů.  

Jámy zaplní materiál z hald  

Zástupcům obcí a měst, místním obyvatelům i ochranářům se záměr těžby nelíbil. Dlouhodobé odmítání těžby slaví úspěch. Společnost OKD zveřejnila plán, podle kterého zasype jámy. Má se jednat o 200 milionů tun zeminy. Pro zasypání bude využit materiál z hald z Řepišť a Staříče. Náklady na likvidaci dolů včetně stržení staveb vyjde na 200 milionů korun.

Nepřehlédněte:  Krize. Do ostravského Alzheimer centra vstoupí armáda
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close