Z regionů

Důl Darkov v krizi. Nemocných koronavirem přibývá…

Situace na Dole Darkov začíná být kritická. Hygienici na dole evidují 169 nakažených.

V sobotu 23. května hygienici odebrali vzorky od dalších 900 lidí, odběry budou pokračovat i v neděli. Hygienikům pomáhají při odběrech vojáci. „Výsledky sobotních testů můžeme očekávat v neděli,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

Nemocní horníci i členové rodin

Testy potvrdily, že koronavirem se nakazilo 135 pracovníků dolu a 31 rodinných příslušníků. Další tři pozitivně testovaní jsou zaměstnanci firem, u kterých si šachta objednávala servisní činnosti. Vzhledem k vysokému počtu testovaných lidí a dohledávaní kontaktů i nemocných se dá čekat, že počet nemocných se opět zvýší.

Důl přijal přísná hygienická opatření. Mezi ně patří zkrácené směn na 6 hodin, aby do kontaktu nepřišli pracovníci jednotlivých směn. „Ve sprchách po směně nás bylo možná 200,“ konstatoval jeden z horníků. Jeden nemocný tak může v uzavřeném prostoru sprch nakazit desítky dalších lidí.  

Vydezinfikovali školu

Z nemocných horníků je šest z Polska, kteří za práci dojíždějí. Další horník z Havířova nakazil svého syna, který navštěvoval Základní školu Generála Svobody. Hoch, děti ze školní skupiny a dvě učitelky jsou proto v karanténě. „Havířovskou školu jsme vydezinfikovali teplým aerosolem,“ potvrdil mluvčí krajského Hasičského záchranného sboru Marek Gašparín.

Bude vyhlášen stav nebezpečí?

„Pokud se zhorší epidemiologické situace, připravujeme se na možnost vyhlášení stavu nebezpečí. Díky tomu bych jako hejtman získal kompetence nařizovat krizová opatření, která by pomohla řešit aktuální epidemiologickou situaci,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Nepředpokládá, že by uzavíral města, konkrétně Karvinou, mohl by ale zakázat návštěvy v sociálních nebo zdravotních zařízeních, i když kraj není jejich zřizovatelem.

Nepřehlédněte:  Budvaru kvůli koronaviru klesá zisk, hlavně export!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close