Z regionů

Dny NATO budou zcela bez diváků

„Vývoj epidemiologické situace v České republice a v Moravskoslezském kraji bohužel ukázal, že opravdu není možné plánovat akci pro návštěvníky. Mrzí nás to, snažili jsme se pro to udělat maximum, ale bezpečnost pro nás vždy byla a bude prvořadá,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, hlavní organizátor Dnů NATO v Ostravě.

Lidé se na letiště nedostanou

„Uskutečnit Dny NATO v Ostravě tímto způsobem bylo naším nejtěžším rozhodnutím za celých 20 let konání této akce. Jedním z nejsilnějších argumentů byl ale fakt, že ji každoročně živě sleduje na 300 tisíc lidí v přímém přenosu České televize a další tisíce prostřednictvím dalších médií. Dny NATO se tak uskuteční v podobném režimu jako současné sportovní a jiné akce,“ doplnil Pavlačík.

Na letiště v Mošnově u Ostravy se tak kromě pár desítek VIP hostů nikdo nedostane. Uzavřen bude i nejbližší prostor u letiště. Když se někdo vypraví k letišti, bude se muset dívat z pořádné dálky.

30hodinový let z USA

Program je naplněn. K největším atrakcím bude patřit společný průlet  Letectva Spojených států a Vzdušných sil AČR nad letištěm. Formaci utvoří letoun KC-135 Stratotanker, víceúčelové F-16 Fighting Falcons letících z německé základny Spangdahlem a strategický bombardér B-52 Stratofortress. Ten přiletí bez mezipřistání přímo z letecké základny Barksdale v Louisianě v USA.

Diváky živého přenosu ze Dnů NATO čeká jedinečná letecká show spojující česká a americká letadla na obloze nad letištěm Leoše Janáčka v Mošnově. Spojenecká formace pak bude pokračovat do Prahy a Plzně. Následně se B-52 vrátí na svou domovskou základnu. Posádka tak bude muset vydržet téměř 30 hodin dlouhou cestu bez přistání, během níž bude muset provést tankování za letu z KC-135, patřícího pod Národní gardu státu Nebraska, jenž je zároveň partnerem České republiky.

Minimum letových ukázek

Program dále tvoří letové ukázky letadel Saab 105, bojový výsadek na letišti a dále pozemní ukázky – rekonstrukce bojů o Štítinu, útok mechanizované roty, přepad průzkumnou skupinou, jízdní vlastnosti tanku R72M4CZ, zadržení organizované skupiny pašeráků, napadení eskortního autobusu, zásah proti nebezpečnému útočníkovi, výcvik služebník koní nebo vystoupení motocyklové jednotky.   

Nepřehlédněte:  Ostravané uctí osvoboditele svíčkou v okně
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close