Z regionů

Den architektury ve Zlínském kraji

Festival Den architektury zamíří ve dnech 1. až 7. října do stovky měst a obcí v Čechách, na Moravě a Slovensku. Významné akce se uskuteční i ve Zlínském kraji.

Cyklovyjížďky i workshopy

Účastníky Dne architektury čekají procházky, cyklovyjížďky, přednášky a workshopy. Festival se zaměří na udržitelnost a enviromentální aspekty či sociální přesah a prospěšnost architektury.

Hold významným architektům

„V letošním roce vzdáme také hold hned několika významným osobnostem architektury. Připomeneme výročí Adolfa Loose, Josefa Gočára nebo Otakara Novotného. Zaměříme se na realizace Jaroslava Fragnera nebo současné realizace architekta Zdeňka Fránka,“ řekla zakladatelka a ředitelka Dne Architektury, architektka Marcela Steinbachová. Součástí festivalu je tradičně i projekt Hurá dovnitř!, který zpřístupňuje veřejnosti běžně nepřístupné budovy, program pro děti i první český architektonický filmový festival Film a architektura, jenž letos po deváté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky, věnované architektuře a urbanismu.

Program ve Zlínském kraji

Festivalové akce se uskuteční ve Zlíně, Luhačovicích, Vizovicích a Hulíně. Zde je program:

LUHAČOVICE – KDO ÚSPĚŠNĚ NAVÁZAL NA JURKOVIČE
Čtvrtek: 1. října, 16.00, sraz před vstupem do Muzea luhačovického Zálesí (v rámci areálu Městského domu kultury Elektra), Masarykova 950, Luhačovice
Pro Luhačovice byla z hlediska vzniku architektonických památek v minulém století stěžejní dvě období. V prvním se zde od roku 1902 do počátku první světové války plně rozvíjela secese. Druhé významné období spadá do 20. až 40. let, kdy byla v Luhačovicích předními českými architekty (Bohuslavem Fuchsem, Ladislavem Machoněm, Oskarem Pořískou, Františkem Roithem, Emilem Králíkem aj.) realizována řada významných budov. Tato moderní meziválečná architektura lázeňské místo radikálně změnila a stavby právem patří i v celorepublikovém kontextu k cennému kulturnímu dědictví. Procházku povedou historička umění Ladislava Horňáková a kurátorka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Blanka Petráková.

VIZOVICE U ZLÍNA – KOMA MODULAR
Sobota: 3. října, 10.00, odjezd autobusu (zdarma), Náměstí Práce, u tržnice, Zlín; nebo 10.30 zahájení akce přímo ve Vizovicích, Říčanská 1191, Vizovice
Centru modulární architektury se rozšiřuje o novou stavbu Vývojového inovačního centra modularity. Stejně jako u českého EXPO pavilon 2015 a zaměstnanecké jídelny se šatnami, stojí za architektonickým návrhem novostavby autoři Chybík + Krištof AA, kteří budou provádět stavbami. Pro budoucí budovu výzkumného centra vyvinuli nový systém umožňující osvobození od striktně pravoúhlého stavění. Budova se stane prototypem nového systému, který bude možno využít a upravit pro různé účely. Součástí prohlídky bude i samotný pavilón EXPO s úpravou interiéru od Olgoj Chorchoj, kteří změnili výstavní prostory na účely administrativní budovy pro KOMA MODULAR. V pavilonu jsou i umělecká díla od Lukáše Rittsteina a Báry Šlapetové. Zájemci si budou moci prohlédnout i výrobní prostory a vidět tak, jak se vyrábí modulární objekty.

ZLÍN – PAMÁTNÍK TOMÁŠE BATI
Sobota: 3. října, 16.00, nám. T. G. Masaryka 2570, Zlín
Speciální prohlídka Památníku T. Bati komentovanou formou od 16:00 se zaměřením zejména na téma F. L. Gahura a architekti města Zlína. Návštěvníky provede vedoucí průvodce Památníku Ing. Petr Hampl. Poté bude zlínský klenot slavnostně rozsvícen. Od 17:00 následuje projekce filmu Eva Jiřičná v infopointu Památníku T. Bati (vedlejší budova gymnázia). Vstup na tuto prohlídku i na projekci je zdarma.

ZLÍN – FILM – EVA JIŘIČNÁ
Sobota: 3 října, 17.00, Infopoint Památníku Tomáše Bati, nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín
Portrét Evy Jiřičné sleduje jak její dílo na poli interiérového designu a architektury, jež vyvolává silné, i když občas rozporuplné reakce, tak i osobní cestu architektky, která si vybojovala neotřesitelnou pozici doma i v zahraničí.

HULÍN U ZLÍNA – PILANA CARBID
Neděle: 4. října, 10.00, Nádražní 804, Hulín u Zlína
Nová výrobní a administrativní budova pro rychle se rozvíjející rodinnou firmu. Objekt v těsné zástavbě má zelenou střechu a transparentní prostory podporující kontakt a komunikaci uvnitř firmy a vyhovující přísným specifikům výroby. Procházku provedou architektky Jitka Ressová a Hana Maršíková ze studia ellement.

ZLÍN – MĚSTO V PARCÍCH A ZAHRADÁCH
Neděle: 4. října, 14.30, Soudní 1, Zlín
O historii a proměně zeleně ve městě s historičkou umění Lucií Šmardovou. Procházka bude věnována proměně parků a zeleně v průběhu 20. století. „Zahradní tovární město“ postupně budováno baťovým závodem změnilo tvář města, zeleň se stala hlavním motivem v prostředí průmyslovém i obytném. Trasa začne v zámeckém parku a přes velké měřítko Gahurova prospektu ukáže také baťovské zahrady a pravidla, která ve čtvrtích platila.

ZLÍN – FILM – ZTRACENÝ ARCHITEKT ERNST WIESNER
Neděle: 4. října, 19.00, Soudní 1, Zlínský zámek, Zlín
Dramatický příběh vedoucí po stopách významného architekta s československými kořeny, který ovlivnil světovou architekturu, uvádíme k příležitosti 130. výročí od jeho narození. Jako žák Adolfa Loose, jenž by letos oslavit své 150 narozeniny, pokračoval Ernst Wiesner v architektonických stopách svého učitele a zásadním způsobem se zasadil o moderní podobu nejen města Brna. Film uvedou jeho tvůrci.

ZLÍN – FILM – CITY DREAMERS
Pondělí: 5. října, Blok 12, Jana Antonína Bati 5637, Zlín
Inspirativní dokument o čtyřech nejvýznamnějších architektkách 20. století a jejich inovativním pohledu na roli architektury a města, kde síla komunity a sousedního okolí převyšuje význam jednotlivých budov. Ženy, architektura a sen o živém městě pro lidi. Film o neustále se měnícím městském prostředí pohledem čtyř slavných architektek a urbanistek. První z nich, Phyllis Lambert založila Kanadské centrum pro architekturu v Montrealu, Blanche Lemco van Ginkel zase spoluvytvářela územní plán pro Expo 67. Cornelia Hahn Oberlander se zaměřuje na rozvoj městské zeleně a na koncept zelených střech. A Denise Scott Brown se věnuje současnému architektonickému a městskému dědictví. Jak tyto ženy ovlivnily za posledních 70 let architekturu v Evropě? A co je spojuje s osobnostmi Mies van der Rohem, Le Corbusierem, Louisem Kahnem a Robertem Venturim?

ZLÍN – FILM – THAT FAR CORNER: FRANK LLOYD WRIGHT IN LA
Středa: 7. října, Blok 12, Jana Antonína Bati 5637, Zlín
Zeměpisná a intelektuální cesta, která má vést k „rozlousknutí záhadného případu domů Franka Lloyda Wrighta v Los Angeles“. Hlasy kritiků architektury, kurátorů májského a předkolumbijského umění se střídají s těmi od uživatelů budov a hollywoodských herců na pozadí dramatických kulis Wrightovy architektury. Film představuje „stránku tohoto matadora architektury, kterou jste dosud neviděli.“

Nepřehlédněte:  Šílený zážitek pacientky s nemocnicí v Kadani! Hodiny ji nechali trpět!

Program bude průběžně aktualizován na www.denarchitektury.cz.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close