Z regionů

Dej pade na roušku, žadoní bezdomovci

Bezdomovci v Ostravě rychle zjistili, že ochranné roušky stojí 50 korun. A právě s požadavkem padesátikoruny oslovují Ostravy v okolí otevřených obchodů.

Triky, jak vylákat peníze

Bezdomovci vyzkoušeli na důvěřivé Ostravany nejrůznější finty. Z vyprávění známých vím, že v 90. letech somrovali drobné peníze s upřímnou zpovědí, že peníze potřebují na krabicové víno. Když jich začalo přibývat a Ostravané je s pitím přestávali podporovat, žadonili o drobné na rohlíky. Ovšem se zlou se potázal ten, kdo jim v obchodě rohlíky koupil a chtěl jim je dát, aby netrpěli hlady. „Ty pi.., ty ku…, sežer si je sám,“ zněla nejčastější reakce. „Před supermarketem žebrala starší bezdomovkyně. Vím, že si za tyto peníze chodila kupovat cigarety. Náš zákazník jí koupil dva druhy salámu. Žena za chvíli přišla za pokladní, chtěla salámy vrátit a dostat peníze. Odmítli jsme a pak jsme si všechny vyslechly pěkné věci,“ líčila zážitek prodavačka z řeznictví v Penny Marketu.

Nejvíce bezdomovců se sdružovalo v malém parčíku vedle Kauflandu u autobusového nádraží. Z popíjející skupiny se vždy odhodlalo pár jedinců a obcházelo nakupující na parkovišti. Jedním z posledních argumentů byl pomačkaný lístek z ubytovny s prosbou příspěvku za nocleh. Jenže u noclehů v Charitě nebo Armádě spásy je podmínka, aby člověk byl střízlivý. Takže bylo jasné, jak vyžebrané peníze skončí.

Bezdomovci dostávají roušky zdarma

Posledním trikem bezdomovců jsou roušky.  Přestože během nouzového stavu jejich počty u Kauflandu prořídly, občas jich pár v parčíku nebo nedalekém podchodu postává. Občas si někdo z nich sundá roušku a vyrazí za štěstím. „Nedal byste mi pade na roušku?“, žadoní. Osloví přibližně deset lidí, a když neuspěje, vrátí se ke kolegovi, napije se čehosi z flašky a nasadí si roušku. Humorně vypadá, když mají u nohou průhledné igelitky plné jídla a konzerv, které dostali od sociálních pracovníků. Ti je také zdarma vybavují rouškami, které v Ostravě šijí stovky a možná už tisíce dobrovolníků.    

Nepřehlédněte:  Další oběť bleskových povodní!

Záleží na každém, zda přispěje. Ale jak skončí darované peníze, je jasné. Obdarovaní je obratem promění ve víno nebo lahvové pivo.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close