Z regionů

Exhejtman Zimola prchl z ČSSD a založil vlastní hnutí

Někdejší jihočeský, svého času nejoblíbenější hejtman a bývalý místopředseda ČSSD Jiří Zimola jde opět do voleb. Tentokrát ne za původní mateřskou ČSSD, kterou již opustil, ale za své nové hnutí. Rád by opět dosáhl na hejtmanský post v letošních krajských volbách.

Zimola, kterému srazila vaz jeho kauza týkající se stavby „chaty“ na Lipně, a který u bývalého vedené sociální demokracie neměl zrovna na růžích ustláno, stanul v čele hnutí Změna 2020, které vzniklo z velké části z řad někdejších členů sociální demokracie.

Jiří Zimola má rád fotbal a teď už taky kope za jiný politický dres. Foto: Facebook

Chystal si svoje

Podle předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka jeho krok potvrdil spekulace, že Zimola byl ČSSD delší dobu nevěrný.

„Formálně byl předsedou jihočeské ČSSD, ale fakticky za jejími zády chystal jiný politický projekt. Je to jeho volba. Plnou podporu lídrů strany má naopak hejtmanka Ivana Stráská a její tým,“ uvedl Hamáček.

Lídrem Změmy v krajských volbách bude místopředseda nového subjektu, starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka, který bude i kandidátem hnutí do Senátu v jindřichohradeckém obvodu a bude kandidovat proti další výrazné osobnosti, exministru kultury Vítězslavu Jandákovi, který jde do souboje jako nezávislý za hnutí ANO.

Zimola bude rovněž kandidovat do krajských voleb, ale zatím není jisté, na jakém místě.

Jiří Zimola a Stanislav Mrkva představili hnutí Změna 2020 s nímž jdou do voleb.
Foto: Facebook

Hnutí pro všechny

„Chceme prosazovat skutečnou sociálně spravedlivou politiku, kterou ČSSD hloupě opustila. A za placená místa na ministerstvech se stala lokajskou stranou. Změna bude klást vždy důraz na sociální aspekty problému,“ uvedl Jiří Zimola.

Zimola, který byl od roku 2008 do roku 2017 jihočeským hejtmanem, byl dlouhá léta předsedou jihočeské sociální demokracie. V lednu na svůj mandát rezignoval. Minulý týden jemu i Mrvkovi zaniklo členství v ČSSD, když vstoupili do Změny 2020.

Zimola také uvedl, že jej oslovili i lidé z jiných krajů, proto nevyloučil, že by hnutí Změna mohla na podzim kandidovat i v jiných regionech. Některé zdroje dokonce tvrdí, že jde o předpřípravu na volby do Poslanecké sněmovny, které budou v příštím roce. Bude záležet ale na tom, zda toto hnutí uspěje letos na podzim.

Nepřehlédněte:  Ostravská nemocnice otevřela Covid centrum

Opustit po tak dlouhé době řady sociální demokracie bylo podle skoro padesátiletého Zimoly v posledních týdnech prý jednoduché.

„Poslední kapkou bylo to, že jsem pochopil, že už ani jižní Čechy nejsou tím, co bývaly dříve. Tedy krajem, který se dokázal Praze postavit a vzdorovat,“ prohlásil s tím, že ČSSD prý uškodilo vládní spojení s hnutí ANO.

Zimola v době své velké slávy s tehdejším kolegou Michalem Haškem. Foto: Facebook
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close