Z regionů

Další dopad koronaviru: Madeta snížila výkupní cenu mléka!

Zavřené restaurace, menší odbyt, to je hlavní důvod, proč největší česká mlékárna, jihočeská Madeta, snížila výkupní cenu mléka. Dopad to bude mít na chovatele, kteří mléko odprodávají. Zemědělci i mlékárenská společnost budou proto žádat stát o kompenzace.

Pod hranicí nákladů

Producenti mléka dostávají od dubna o padesát haléřů za litr méně, což je podle nich pod hranicí výrobních nákladů.

„Nevyráběly se velkoobjemové sýry, což je asi 26 procent našich tržeb. Pak jsou tu zvýšené dovozy ze zahraničí, kde také neuplatní na trhu dotované mléko a sem ho vezou, takže se více sušilo, a sušené mléko je ekonomický propadák,“ uvedl k propadu výkupních cen mléka generální ředitel Madety Milan Teplý.

Největší česká mlékárna vyčíslila ztráty zatím na 80 milionů korun. Částečně by je měl podniku kompenzovat stát. 

„Dostali jsme příslib pomoci od státu, protože sušené mléko se dá skladovat ve státních hmotných rezervách, takže snad to vykoupí stát, nebo to bude skladovat,“ dodal ředitel Teplý.

Návrat až na podzim

Ten odhaduje, že by se původní výkupní cena mléka na svou původní hranici mohla vrátit v srpnu nebo v září. Spíš to ale vypadá na začátek podzimu.

Například mlékárenské a hospodářské družstvo Jih, které mlékárně dodává šedesát procent mléka, přišlo kvůli snížení výkupní ceny o devět milionů korun.

Nepřehlédněte:  Další akce šmejdů. Falešný ostravský lékař nabízí pochybný přípravek
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close