Z regionů

Chaty, které vstoupily do dějin Československa, lehly popelem

Chaty na Na Tokáni, bývalé hájovna a skupiny přilehlých srubů v alpském slohu v Národním parku České Švýcarsko, shořely. Zasahovalo 16 hasičských jednotek a vrtulník s hasicím vakem. Vše marno.

Jakékoliv dohady proč vznikl požár jsou předčasné, vše se odehrálo  před necelými dvěma hodinami. V roce 1833 dal majitel panství kníže Rudolf Kinský příkaz k vybudování provizorní útulny pro lovce, postupně zde byly budovány přístupové cesty a osvětlení a zpevňovány lovecké stezky v okolí.  V polovině 50. let 19. století Na Tokáni vznikla chata ve stylu loveckého zámečku. Tento objekt byl 26. 10. 1905 zničen požárem. Po obnově chata opět vyhořela o čtyři roky později.

Filmová vzpomínka

Nynější soubor staveb vznikl ve 30. letech. V roce 1938 byli na Na Tokáni hosty knížete Oldřicha Ferdinanda Kinského (otce Františka Oldřicha Kinského) členové tzv. Runcimanovy mise lord Walter Runciman a Frank Ashton – Gwatkin. Setkali se tu s příslušníky henleinovské šlechty usilující o rozbití Československa. I majitel  panství Oldřich Ferdinand Kinský (Ulrich Ferdinand Kinsky) se dlouhodobě silně angažoval v zájmu Hitlerovy Říše a byl vedoucím štábu SdP (Sudetendeutsche Partei), který připravoval návštěvu britské mise a zorganizoval v době pobytu lorda Runcimana dokonce přímo Na Tokáni malou demonstraci místních Němců, která je zachycena i v historickém filmu Otakara Vávry Dny zrady, kde defilují s pochodněmi a křičí Nach Heimat. Netušili, že se jim to vyplní, jak to tak v dějinách bývá, velmi groteskně.

Od roku 1999 sloužily objekty Na Tokání návštěvníkům Českého Švýcarska jako penzion a restaurace.

Smutný pohled na trosky. Zdroj: Hasiči Ústí nad Labem
Zbyly jen doutnající pahýly budov… Zdroj: Hasiči Ústí nad Labem
Nepřehlédněte:  Inspektoři z ČIŽP v Ostravě uložili pokuty za 13,5 milionu
Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close