Z regionů
Nejnovější

Ceny ovoce a zeleniny v ČR atakují ty zahraniční

Cena ovoce v České republice překonává hranice. Kilogram pomerančů v super a hypermarketech od 60 do 99 korun, hroznové víno dražší než kilo masa a o zelenině raději nemluvě! Přitom mzdy českých občanů se drží oproti Evropě stále na velmi nízké hranici.

Pokud budeme počítat s tím, že průměrná mzda v ČR je okolo 25 až 29 000 korun a v sousedním Rakousku či Německu v přepočtu okolo 60 až 80 000 korun, pak jsou naše cenové relace vlastně jedny z nejdražších v Evropě.

„Když koupím kilo pomerančů, jahody, hroznové víno, kilo banánů, kilo jablek, květák, půl kila paprik, dvě okurky a nechám tam 450 korun, je to asi špatně. Vydělám průměrně třicítku měsíčně a tohle bych si denně nebo obden dovolit pro rodinu nemohla,“ svěřila se serveru Zulice.cz Mirka Jandová z Tábora.

Ceny vyšší než v okolních státech

A není jediná. Nad našponovanými cenami hořekují i další lidé, kteří jsou na tom finančně i lépe. „Nejsem člověk, který musí obracet každou korunu, ale ty ceny jsou hrozné a kvalita vesměs podprůměrná. Je mi opravdu líto starých lidí nebo maminek samoživitelek, kteří musí vyjít s pár korunami. Máme předražené nemovitosti, teď i ovoce, zeleninu a i jídlo,“ namítá podnikatel Marek Dvořák.

Například ceny v Belgii a ČR jsou nyní srovnatelné. Stejně jako ceny v Rakousku nebo Německu. Tam ovšem často za ceny, za které se u nás prodává „obyčejné“ ovoce a zelenina, prodávají už bio forma. „Ale to je skutečně bio a ne to, co se tu často za to jen vydává,“ namítá Dvořák.

Zdražují ale i jiné potraviny – vepřové maso, uzeniny, cukr, mouka nebo káva. „To zdražení není bohužel konečné. Lze předpokládat, že ty ceny ještě porostou,“ upozornil před časem i ekonom Lukáš Kovanda.

Nepřehlédněte:  Eva Jiřičná má zachránit kymácející se ostravský věžák

Otázkou je, zda pak nebude část zboží zůstávat prodejcům v regálech a nebudou nuceni pod tíhou nezájmu zlevňovat, třeba prostřednictvím, pro Čechy tolik oblíbených, slevových akcí.

Tyto ceny pro Čechy s průměrným příjmem nejsou zrovna motivační. Foto: Zulice.cz
Tyto ceny pro Čechy s průměrným příjmem nejsou zrovna motivační. Foto: Zulice.cz

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close