Z regionů

Cena energií vážně ohrožuje hutní společnost Liberty Ostrava

Do sporu kvůli cenám energie se dostala hutní společnost Liberty Ostrava s firmou TAMEH Czech. Ta dodává huti energie.

Podle vedení huti jsou ceny příliš vysoké, proto Liberty Ostrava podala stížnost na zneužití dominantního postavení na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a na Energetický regulační úřad. Majitelé Liberty zároveň zahájili jednání o koupi firmy TAMEH Czech.

Arcelor neprodal energetickou firmu

Celý problém spočívá v tom, že při koupi ostravského hutního kombinátu společnost Liberty získala hutní výrobu, avšak TAMEH Czech zůstal v majetku společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského energetického holdingu Tauron.

Smluvní cena je 4x vyšší než na trhu

„Při koupi ostravské huti byla existovala dlouhodobá dohoda o dodávce energií s platností do konce roku 2029. Podle této dohody se má o ceně dodávek na každý rok vyjednávat,“ uvedla mluvčí Liberty Ostrava Barbora Černá Dvořáková. Jenže obě strany se letos nedohodly. „Požadované ceny za páru a další energetická média jsou o 25 procent vyšší než ceny doporučené nezávislým odborníkem a cena elektřiny je čtyřikrát vyšší než cena, kterou bychom mohli získat na trhu,“ vysvětlila mluvčí. Přestože nedošlo k dohodě o ceně, firma Liberty za energie platí ceny, které doporučil nezávislý odborník, tedy ceny o čtvrtinu nižší, než požaduje dodavatel. TAMEH Czech prý vedení huti oznámil, že pokud Liberty Ostrava nebude platit ceny obdobné jako v roce 2019, kvůli platební neschopnosti přestane dodávat energii. To by pro huť znamenalo ukončení provozu. Liberty Ostrava se snažila vyjednávat, nicméně TAMEH, protože nedošlo k dohodě, omezil dodávky páry na polovinu. Huť se poté podvolila a poskytla firmě TAMEH Czech finance, které odpovídají jejím zvýšeným nárokům. Huť tak mohla obnovit běžný provoz.

„Vzhledem k tomu, že Liberty Ostrava nesouhlasila pro rok 2020 s cenami stanovenými na základě závazné smlouvy a odmítala je platit za realizované dodávky, TAMEH se letos obrátil na znalce, společnost KPMG, aby posoudil stanovené ceny za dodávky energetických utilit. Posudek KPMG dává za pravdu cenové politice TAMEH,“ zareagoval mluvčí společnosti Patrich Schober s tím, že firmě TAMEH jde o udržení pracovních míst i dobré vztahy se svým jediným odběratelem – Liberty Ostrava.

Nepřehlédněte:  Srážka vlaku s autobusem: Na místě 10 zraněných!

Když huť nehradila požadované ceny, TAMEH 6. května snížil produkci některých komodit a tím dodávek do Liberty Ostrava. „V reakci na naše kroky poslala společnost Liberty Ostrava na účet naší společnosti částku, která se rovnala výši neuhrazených pohledávek za dodávky realizované v lednu a únoru tohoto roku. TAMEH poté znovu obnovil dodávky energetických utilit pro Liberty Ostrava,“ konstatoval mluvčí Schober.

Odboráři tušili problémy

Zajímavostí je, že TAMEH Czech je bývalým závodem Energetika, a byl součástí hutního podniku. „Již v době, kdy se připravovalo vyčlenění energetiky z ArcelorMittal Ostrava, jsme proti tomu důrazně protestovali. Energetiku jsme brali jako srdce fabriky a cítili jsme, že vyčleněním z AMO dojde k tunelování firmy,“ uvedli odboráři Liberty Ostrava ve svém prohlášení.

Liberty chce proto TAMEH Czech koupit. A problémem prý je opět vysoká cena. Huť se tak dostává do složité situace, ale pokud by zastavila své provozy, strhla by s sebou i TAMEH Czech, který by neměl komu dodávat energie.

Nejedná se o jediný problém. Huť letoš dočasně odstavila jednu ze dvou vysokých pecí. Odboráři tento krok kritizovali. Čtěte zde:

Situaci v huti budeme nadále sledovat.

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close