Z regionů

Budvaru kvůli koronaviru klesá zisk, hlavně export!

Jednomu z mála českých Národních podniků, kterým je Budějovický Budvar, dělá koronavirová situace problémy. Pivovaru totiž klesly v dubnu prodeje a klesá export, do Ruska třeba o desítky procent.

Pokles exportu kvůli covidu

Dvouciferně sice rostl maloobchodní prodej v ČR, ale o 10 až 15 procent se snížil meziročně export. Budějovický Budvar musel zlikvidovat nižší stovky hektolitrů tankového nebo nefiltrovaného sudového piva, které mělo velmi krátkou záruku.

„V příštím týdnu zprovozníme linku na stáčení piva do sudů, kterou jsme v březnu zastavili,“ uvedl generální ředitel národního podniku Petr Dvořák s tím, že v květnu čeká Budvar, že prodeje klesnou o pětinu. Prodej se zpomaluje.

„Sudové pivo máme na nule, částečně jsme schopni ho nahrazovat pomocí baleného piva, ale nejsme rozhodně schopni pokrýt všechno, co jsme v sudovém pivu poztráceli. To se bavíme o objemech, ne o tržbách,“ podotkl Dvořák.

Všem pivovarům a zvlášť tomu největšímu a nejznámějšímu se zhoršuje situace s vývozem. Loni exportoval téměř 70 procent produkce, letošní situace je kvůli covid-krizi slabší.

Podle vedení společnosti se například v Rusku snížil export až do desítky procent.

Ve většině zemí figuruje Budvar mezi nejdražšími pivy, a tam, kde teď roste zájem o levné pivo, to podnik pociťuje negativně. Situace se liší podle trhů: v Německu, kde se Budvaru daří v maloobchodu, nyní prodává výrazně nad plán, v Rakousku jde na odbyt hlavně jeho sudové pivo, po němž je teď nulová poptávka.

Investice za stamiliony

Doma je doposud asi desetina z celkových 670 zaměstnanců budějovického pivovaru, část z nich se bude postupně vracet do práce. Budvar využívá vládní program Antivirus. V letošním roce Budějovický Budvar letos plánuje investice za 600 milionů korun a zdá se, že kvůli koronaviru je neomezí.

Nepřehlédněte:  Nano rouška pro seniory zdarma, volejte hned

„Potřebujeme rozšířit kapacitu cylindro-kónických tanků, příští rok rozšířit varnu, chceme také zvětšit kapacitu plechovkové linky, která zvládne naplnit za hodinu 25 000 plechovek,“ dodal ředitel.

Loni uvařil Budvar rekordních 1,679 milionu hektolitrů piva, tržby poprvé překonaly částku tři miliardy korun.

Budějovický Budvar i přes krizi investuje stamiliony korun. Foto: Archiv BB
Budějovický Budvar i přes krizi investuje stamiliony korun. Foto: Archiv BB

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close