Z regionů

Benešov a Olbramovice, noční děsy řidičů…

Všichni co jezdí na jih Čech vědí, že u Benešova se musí obrnit trpělivostí a vydržet několik desítek minut to peklo, které vzniká na silnici I/3 (E55) už v kopci před Benešovem a jen zdánlivě končí někde na sjezdu k Bystřici. S nadsázkou lze říci, že tento úsek je bez potíží průjezdný někdy kolem 3. hodiny ranní.

Jsou tu ve směru jižní Čechy tři problematická místa. Kopec známý jako Tužinka, kde jsou dva pruhy do kopce, které se na vrcholu kopce sjíždějí v jeden. Křižovatka Červené vršky, která se nyní upravuje na kruhový objezd. Přechod pro chodce z Benešova do obory zámku Konopiště a ještě křížení u motorestu (dříve u Švarce), kdy občas nějaký tirák zabočí doleva do Benešova, až jen o kousek dál, je kruhový objezd U topolu, který pohodlný vjezd do města umožňuje. V opačném směru to jsou podobná a velmi nebezpečná místa.

Nebezpečí mizí

Křižovatku Červené Vršky na obchvatu Benešova připravovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už od roku 2013. V roce 2019 byla zpracována dokumentace pro výběr zhotovitele a samotná stavba byla zahájena 19. května 2020. Proběhla překládka kabelových sítí praxe a odfrézoval se povrch vozovky od Tábora na Prahu. Začal a vznikat první polovina okružní křižovatku, vznikl lepší odbočovací pruh do Benešova. Křižovatka je otevřena pár dnů a řidiči vyjíždějící z Benešova jistě ocení dlouhý nájezd na silnici I/3 (E55) směr Praha, který byl dosud velmi krátký a nebezpečný.

Tak snad bude hotovo 7. října. Foto Ivan Kuptík

Fronty ještě zůstávají

Dobrou zprávou je, že je už polovina kruhového objezdu Červené vršky hotová a druhá polovina má být hotova nejpozději do 7. října letošního roku. Možná to bude i dřív. Nicméně ani dokončení kruhového objezdu ještě nic nevyřeší. Plyne tudy dálková doprava do jižních Čech, ale i do Rakouska. Mnozí tuto silnici využívají i m cestám do Chorvatska.

Nepřehlédněte:  Známe kraj, který přišel o nejvíce zahraničních turistů!

A přichází Olbramovický děs

Když se řidič směřující na výlet do malebného Tábora konečně u Bystřice u Benešova rozjede a s optimismem hledí vpřed, ztuhne mu náhle radostný úsměv a rtech. Nejdříve šikana před Čapím hnízdem, která zpomalí proud aut jedoucích už, už skoro 90 zase na krok sun krok. A když to vypadá, že se kolona rozjíždí, přichází průjezd Olbramovicemi. Obchvat Olbramovic už mohl být hotov, ale všechny ty protesty, námitky a další zdržovačky, ho odsunuly. ŘSD ale už oznámilo, že konečně (až na několik námitek ležících na ministerstvu dopravy) je vše připraveno a když to dobře dopadne, začne se budovat na sklonku roku. A potrvá to 24 měsíců. Takže ještě dva a půl roku, zase žádná radost.

Desítky let chtějí obchvat i obyvatelé Olbramovic. Silnice rozdělila jejich město, tak snad se dočkají. Zdroj iRozhlas

Dálnice kde jsi?

Silnice 1/3 (E55) by ve své podstatě měla sloužit více méně jako lokální komunikace a pro dálkové trasy směr jižní Čechy a dále Rakousko by měla sloužit dálnice D3, která od Prahy až za Miličín neexistuje a dlouho ještě nebude. V roce 2016 se předpokládalo, že D3 z Prahy za Miličín (až do Dolního Dvořiště) se začne stavět za 10 let.

A co to Konopiště?

Dalším problémem je přechod pro chodce z Benešova do obory zámku Konopiště. V této oblasti na silnici 1/3 je snížena rychlost na 50 km v hodině a to ve velmi krátkém úseku, stává se, že když chodci přecházejí ( je to o smrt) přes svištící silnici, že řidiči prudce sníží rychlost a navíc třeba i zastaví a v tu chvíli se tvoří parkoviště a než se to všechno rozjede, jste obvykle až někde za Bystřicí u Benešova. I zde připravilo Ředitelství silnic a dálnic řešení. Silnici v této oblasti ponoří pod povrch a řidiči projedou obousměrně tunelem. Chodci a cyklisti v pohodě přejdou z Benešova do obory zámku Konopiště. Kdy? „Další připravovanou akcí, jejíž zahájení se předpokládá v roce 2022, je přestavba silnice I/3 mezi křižovatkami Červené Vršky (II/112) a U Topolu (II/110) na šířkové uspořádání 2+1, a to včetně složitého a technicky velmi náročného zahloubení úseku silnice podél Zámeckého parku Konopiště,“ uvádí zpráva z ŘSD.

Nepřehlédněte:  Z Prahy do Budějovic na covid testy už nejezděte! Konec!

Najdou tajnou chodbu

Možná se při stavbě tunelu najde i tajná chodba, která prý spojuje Konopiště s Benešovem. Romantická představa některých benešovských politiků, se asi nezrealizuje, ale jisté je, že do obory a zámku bude snazší a velmi příjemná cesta.

Tunel, který oddělí cestu na Konopiště od silnice I/3, umožní zkultivovat cestu do zámeckého parku. Zdroj ŘSD

Tagy
Pokračovat ve čtení

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close