Z regionů

Armáda pomoc odmítla, nastoupili hasiči

Za hrdiny těchto dní označil profesionální hasiče z Vysočiny náměstek hejtmana Martin Kukla. Hasiči totiž od včerejška pomáhají v Domově pro seniory se zvláštním režimem v Břevnici na Havlíčkobrodsku, kde se prakticky všichni pacienti nakazili koronavirem.

„Po neúspěšném vyjednávání s Armádou ČR nám vyšli hasiči vstříc. V domově budou k dispozici zdravotnickému personálu a klientům vždy tři příslušníci v nepřetržité službě. Střídání směny bude po 24 hodinách,“ uvedl náměstek Kukla.

Hasiči na místě nezajišťují zdravotnickou péči, ale pomáhají zdravotnickému personálu s chodem domova. Dezinfikují například prostory, roznáší stravy,provádí v domově běžnou údržbu a podobně.

Hasiči jsou soběstační, mají svoje vybavení

„Uvědomuji si, že naši příslušníci jsou ve 100% infekčním prostředí. V této situaci chceme dostát svému slibu, kdy i s nasazením vlastního života zasahujeme při záchraně života, zdraví a majetku, a to bez ohledu na finanční náročnost zásahu. Přijali jsme celou řadu opatření, abychom eliminovali možnost nákazy příslušníků. Kromě ochranných prostředků a pomůcek mají hasiči přímo na místě týlový kontejner a stan. V týlovém kontejneru mají hasiči veškeré vybavení, které jim umožní být zcela soběstační. Každý zasahující hasič, který bude opouštět domov v Břevnici, projde pokaždé důkladnou dezinfekcí za splnění všech podmínek, které hasičům nařizuje soubor typových činností IZS k této problematice,“ popsal situaci na místě ředitel HZS Kraje Vysočina Jiří Němec.

Hejtman: Armáda prosbu o pomoc nevyslyšela

Na profesionální hasiče se Kraj Vysočina obrátil s prosbou o pomoc poté, co neuspěl se svou žádostí o nasazení sil a prostředků u Armády České republiky. „Fakt, že v řádech několika hodin byl schopen Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina vyslat do Břevnice své síly, situaci v domově zásadně pozitivně posunul. Především personál domova má nyní v zádech jistotu pomoci. Profesionální hasiči Kraje Vysočina a zaměstnanci domova v Břevnici jsou dnes absolutně největšími hrdiny. Jim, ministerstvu vnitra a Generálnímu ředitelství HZS patří obrovské poděkování, že v tom klienty domova a tudíž i Vysočinu nenechali,“ vzkázal hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Nepřehlédněte:  Zoo Ostrava zve na komentované prohlídky
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close