Zdraví

Pomoc pro dusící se alergiky – pylový semafor

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)  spustil službu pro alergiky Pylový semafor. Ten kdo  ví, jak pyl devastuje lidi, to ocení. Týká se to asi třetiny naší populace…

„Pylový semafor přináší aktuální informace o kvetení vybraných rostlinných druhů, které patří mezi významné pylové alergeny a předpověď míry ohrožení výskytem pylu v ovzduší pro jednotlivé dny v týdnu,“ vysvětluje za ČHMÚ spoluautorka stránky Lenka Hájková.

Třetina lidí v ohrožení

Alergie na pyl jsou v celosvětovém měřítku závažným problémem, počet alergiků v populaci stoupá. Za posledních 30 let se počet alergiků zvýšil více než čtyřnásobně, v současné době je ohrožena až třetina populace. Množství pylu v ovzduší je ovlivňováno počasím, zejména teplotou vzduchu, větrem, slunečním zářením a výskytem atmosférických srážek. Proto ČHMÚ ve spolupráci se Zdravotním ústavem v Ústí nad Labem se rozhodl vydávat pylovou předpověď.

Kdo a kdy škodí

Pylový semafor bude předpovídat míru rizika týden dopředu na třístupňové škále (stupeň ohrožení nízký, střední a vysoký). Informace budou aktualizovány dvakrát týdně, a to v pondělí a ve čtvrtek po dobu pylové sezóny. Na stránkách také najdete i dlouhodobý fenologický kalendář vybraných pylových alergenů.

http://portal.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/pylovy-semafor

Rostliny kvetou jindy…

„Klimatická změna způsobuje, že rostliny začínají kvést dříve a zkracují se intervaly i mezi kvetením jednotlivých rostlin. V Česku narůstá extremita počasí, vyskytují se např. delší a intenzivnější epizody sucha a nedochází tím pádem k častějšímu ´vyčištění´ atmosféry a koncentrace pylů narůstá,“ doplňuje Lenka Hájková z oddělení biometeorologických aplikací. Lze předpokládat, že míra ohrožení výskytem pylu v ovzduší se bude zvyšovat.

Nepřehlédněte:  Může koronavirus ovlivnit mužskou sexualitu? Hrozí problém s erekcí i plodností?
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close