Volný čas

Výlet: Kde jsou ostatky sv. Anežky České?

Při neúspěšném pátrání po ostatcích sv. Anežky v pražském kostele sv. Haštala, se hovořilo i o další možném místě – Panenském Týnci, městysi na silnici Praha–Louny, kde lidi přitahují zbytky nedostavěného gotického chrámu, který leží hned vedle bývalého kláštera klarisek.

Chrám, jenž působí spíše jako zřícenina, nebyl ve skutečnosti nikdy dostavěn. Snad vznikl v době panování Jana Lucemburského a začal ho stavět tehdejší majitel Týnce Plichta ze Žirotína (pozn: opravdu ze Žirotína). Lidé, kteří tvrdí, že jsou citliví na energie, cítí v místě, kde měl být oltář, zvláštní energii. U některých se projevuje jako mravenčení v rukou. Lidé se do Panenského Týnce proto jezdí „nabíjet“, jak se lidově říká. Psychtronici dokonce pobyt v chrámu doporučují pro nemocné.

Je tam sv. Anežka?

Panenský Týnec má své jméno odvozené z keltského Taun, což bylo místo ohrazené hradbami. Přídomek panenský pak dostalo město proto, že tu v klášteře, kde je dnes místní radnice, sídlily klarisky. Právě ty pečovaly o ostatky Anežky České. Ostatky Anežčiny zřejmě zmizely ve víru husitských válek. Hledají se několik stovek let, v 17. století byla dokonce ustavena císařská komise, která se tímto úkolem zabývala. Zda je sv. Anežka v Panenském Týnci či nikoli, se lze jen domnívat. Průzkum kláštera údajně nikdy neproběhl.

Filmové hvězdy si to užily

Ať tak, nebo tak, výlet do Panenského Týnce je zajímavý i kvůli dalším pozoruhodnostem. Je tu například za obcí těsně u silnice – bohužel běžně nedostupný – kostel sv. Blažeje a léčivá studánka. Čestným občanem obce je generál František Fajtl, hrdina bitvy o Británii. A pokud jde o VIP osobnosti, tak právě v nedokončeném chrámu se například natáčely filmy: Kytice F. A. Brabce a Post Coitum Juraje Jakubiska, takže tu pobýval například Franco Nero a spousta českých filmových hvězd. Pro turisty je to také zajímavá lokalita:  Z nedalekých Loun do Panenského Týnce vede cyklostezka a turistické stezky vedou z Týnce i do Peruce. Na nedalekém letišti se každoročně koná v srpnu  open air festival.

Nepřehlédněte:  Letní tábory 2020 jsou horké téma. Pionýři chtějí jejich návrat

Jak do Panenského Týnce

Autem je cesta velmi jednoduchá – z Prahy měří 56 kilometrů. Jedete stále rovně po rychlostní komunikaci R7 směr Kladno a Slaný. Autobusem se lze dostat do Panenského Týnce jak z Dejvické, tak i z Florence. Podrobnosti na  IDOSu.

Zajímavosti v okolí

Louny – pozdně gotický kostel sv. Mikuláše, dílo Benedikta Rejta. Věž s vyhlídkovým ochozem. Město má dochované historické centrum. Zajímavostí je i minerální pramen Luna, který dává vysoce mineralizovanou alkalickou kyselku.

Klobuky – Z Panenského Týnce se lze vydat i do obce Klobuky, kde při jízdě směr Peruc  stojí v poli zřejmě nejznámější menhir Pastýř.

Peruc – Proslulá pamětní sň Emila Filly byla vykradena a dodnes se vedou spory o využití zámku, i když se obrazy našly. Jméno Peruc vysvětluje Václav Hájek z Libočan ve své Kronice české , že právě tam  kníže  Oldřich spatřil Boženu „perúc“ prádlo. Mělo to být v roce 1007. Jenže Václav Hájek není zrovna historicky věrohodný autor.  Nedaleko Peruce)  můžete v obci Pátek nad Ohří navštívit místní zámek.

Tagy
Pokračovat ve čtení
Back to top button
Close
Close