Volný čas

Tasmanský čert je k vidění jen v Praze

V ČR je Zoologická zahrada Praha jediná, která chová tasmánské čerty, tedy přesněji ďábly medvědovité. Najdete ho v novém  pavilonu, jež obývají zástupci australské exotické flory a fauny. Za dalšími se můžete vypravit do Kodaně, což je druhé město v Evropě, které tento druh na vymření chová. Pak už nikdo.

Ohrožených ďáblů medvědovitých, kteří žijí přirozeně pouze na ostrově Tasmánie není ve volné  přírodě mnoho. Proto je šéf zoo Miroslav Bobek  hrdý, že právě pražská ZOO může participovat na záchranném programu, který má zabránit unikátnímu živočišnému druhu tasmánských čertů před vyhynutím.

Uklízeč na vyhynutí

Tasmánští čerti hrají v tasmánském ekosystému nenahraditelnou roli – fungují jako samozvaní uklízeči. Hlavní součást jejich jídelníčku totiž tvoří mršiny. Tento živočišný druh je však v současnosti na pokraji vyhynutí v důsledku náchylnosti jeho zástupců k infekční rakovině obličeje. V Austrálii již bylo spuštěno několik ozdravných programů, jejichž cílem je uměle podpořit reprodukci ďáblů medvědovitých.

Darwinův kráter = Australie

Nová expozice – Darwinů kráter má  představit Pražanům specifickou australskou faunu a floru vskutku pod drobnohledem. Rozkládá  se  na ploše 4.600 metrů čtverečních. Sestává ze tří výběhů a jedné voliéry. Najdete zde i interaktivní skalní stěnu, na které můžete zanechat otisk své dlaně – podobně jak tomu je v jeskyních patřících do aboridžinského kulturního dědictví. „Expoziční celek Darwinův kráter představuje jedinečné obyvatele Austrálie a především Tasmánie, v čele s ďábly medvědovitými. Vedle nich zde našly domov také tři z pěti tasmánských druhů klokanů, vejcorodé ježury, dva zajímavé druhy australských hadů a více než desítka ptačích druhů,“ láká návštěvníky ředitel Zoologické zahrady hl. m. Prahy Miroslav Bobek.

Lelkoun soví, další obyvatel Darwinova kráteru. Foto Zdroj FB Miroslav Bobek Zoo Praha

Zajeďte do Prahy na čerta

Zoo Praha postihla pandemie stejně jako jiné pražské instituce. Tím, že tam zajdete určitě pomůžete. Pomohla i Praha Praha.  „Ačkoliv výpadkem příjmů, přibližně ve výši 12 miliard, bude zasažena celá Praha, je nám jasné, že v rozpočtu hlavního města budeme muset najít dostatek prostředků na to, abychom zoologické zahradě výpadek příjmů dofinancovali,“ uvedl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).  „Vedle přímé finanční podpory ZOO, kterou budu prosazovat v rámci Rady hl. m., hledáme cesty ve spolupráci s Prague City Tourismem, jak přilákat více českých návštěvníků do Prahy, z čehož by ZOO přímo profitovala.“.

Nepřehlédněte:  Pohublý Hryc po léčbě leukemie se ukázal veřejnosti!
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close