Sport
Nejnovější

Hra o hřiště fotbalových klubů v Praze. Hrozí jim stěhování? Díl 3: Prosek, Břevnov, Radlice, Lysolaje

Pro většinu českých sportovních klubů a fotbalu zvláště je stěhování jinam takřka nemyslitelné. Často bývají pevně svázány s lokalitou a často spíše zkrachují či sestoupí, než aby odešly či byly prodány jinam. Jaké vlastnické vztahy jsou u nás v Praze a jaká je pravděpodobnost stěhování pražských klubů?

Jan Bělohubý

V současnosti jsou v metropoli tři kluby hrající nejvyšší českou ligu: vršovické celky Slavia a Bohemians a letenská Sparta. Zajímavostí je, že Praha 10 má dlouhodobě dva prvoligové kluby a její čtvrť Vršovice vlastně to samé. Druhou ligu hrají v Praze FK Viktoria Žižkov, FK Dukla Praha a FK Slavoj Vyšehrad. Dukla byla dlouhá léta stabilním čtvrtým pražským prvoligovým klubem – tam jsou vztahy jasné, Dukla a její stadion na Julisce (cca 8 tisíc diváků) patří pod armádu. To je tedy šest týmů, které se musí špičkově starat o svoje stadiony i zázemí, což není nejlevnější záležitost. A okolo některých chodí developeři a brousí si zuby na lukrativní pozemky pod hřišti…

Díl 3 – Prosek, Břevnov, Radlice, Lysolaje

SK Prosek, kde začínal i „malý Mozart“,
se zastavovat nebude

I v největším sportovišti Prahy 9 i Letňan se obávají výstavby domů místo současných sportovišť. 3000 podpisů petice i postoj radnice přinesl resumé: nic se zatím měnit nebude. Na zdejším hřišti začínal Tomáš Rosický před hvězdnou kariérou ve Spartě, Arsenalu a reprezentaci. „Pro nás je prioritou, aby zde zůstal sport. Co pro to můžeme udělat? Sportovní kluby to finančně neunesou, musí se proto zapojit Praha 9, Praha 18 a hlavní město,“ řekl místostarosta Prahy 9 a šéf pražských občanských demokratů Tomáš Portlík (ODS). Areál je nyní v majetku klubu SK Prosek, provoz sportoviště však klub není schopen finančně zajistit. SK Prosek je největším sportovním klubem na Praze 9 a Praze 18. Sportovní klub Prosek reprezentuje sedm oddílů, v nichž je registrováno 730 členů.

Nepřehlédněte:  Hokejista Jan Výtisk se doma učí s dcerou

Bez hřiště? Klubová smrt – Radlice

Z pražské fotbalové mapy v uplynulých letech zmizelo několik tradičních klubů, které přišly o hřiště. Například FC Radlice. Ten byl založen již roku 1903 a v 50. letech přesídlil na Císařskou louku. Jenže mu tu vypršela nájemní smlouva a vlastník hřiště České přístavy požadoval vyšší nájem, což pro amatérský tým nebylo únosné. Zřejmě poslední zápas na hřišti, kde se roku 1896 odehrálo první derby Sparty a Slavie, i v historii fotbalového klubu proto sehrálo radlické béčko 3. června 2012 proti celku Sokol Lysolaje a tečku za existencí radlického fotbalu udělalo výsledkem 3:3. Dnes si tu u Vltavy dávají dostaveníčko golfisté.

Jak Lysolaje a Břevnov?

I zmíněný Sokol Lysolaje přišel při restitucích o hřiště a dlouhé roky putoval po náhradních pažitech. Klinickou smrt však přežil a nyní se těší z nové fotbalové plochy. Takové štěstí ale neměl třeba klub SK Břevnov. Tým s datem vzniku 1906 to dotáhl až do druhé ligy a v jeho dresu začínala známá jména Pavel Horváth či Jan Berger. O sto let později však odešel sponzor klubu a břevnovský fotbal skončil. Navíc pozemek pod hřištěm vykoupil investor se záměrem bytové výstavby. Ten mu letos v únoru odsouhlasila i Rada MČ Praha 6, ale změnu územního plánu v květnu zamítl magistrátní Výbor územního rozvoje. (md)

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close