Sport

František Knebort: získal stříbro na olympiádě, ale medaili domů nedovezl

112! Tolik gólů nastřílel František Knebort (76) už jako žáček v Pražském přeboru v dresu Slavoje Vyšehrad za jednu sezonu! Není divu, že o talentovaného útočníka zvaného Kendy byl mezi zvučnými kluby velký zájem.


Nakonec mladík, kterého později jeho spoluhráč Antonín Panenka označil za jednoho z nejelegantnějších hráčů, jaký kdy běhal po tuzemských hřištích, zakotvil v Bohemians Praha. „Bylo mi 17 let a psal se rok 1961. V Ďolíčku ale nebyl ještě tak skvělý mančaft jako o pár let později,“ vzpomíná František Knebort a dodává: „To už s námi hrál Tonda Panenka a další dobří fotbalisté a hlediště bylo vždy narvané k prasknutí.“

I když na několikaleté účinkování v dresu s klokanem na prsou rád vzpomíná, nakonec největší úspěchy zažil v armádním celku Dukla Praha. Na Julisce oslavil dva tituly mistra republiky a s některými známými tvářemi z kabiny se scházel také v reprezentačním dresu. Poněkud kuriózní je, že František Knebort sehrál za národní tým dva zápasy, ve kterých ale dal tři branky a tím pádem má obdivuhodný průměr vstřelených gólů na utkání!


Nic nedostal a ještě platil!

„Reprezentační premiéru jsem si odbyl v září 1965 v Praze proti Rumunsko. Šlo o kvalifikaci na mistrovství světa a vyhráli jsme i díky mé brance 3:1. Asi o deset dní později jsme zvítězili v Turecku 6:1 a já skóroval dvakrát,“ vzpomíná muž, u jehož jména je rovněž uvedeno, že je vlastníkem olympijského stříbra z olympijských her v Tokiu v roce 1964. Tehdy naši reprezentanti válcovali jednoho soupeře za druhým, porazili mimo jiné s Knebortem v sestavě Brazílii a teprve ve finále podlehli Maďarsku 1:2. Ale pokud byste u Knebortů hledali olympijskou medaili, neuspějete. „Já ji tehdy nedostal! Odehrál jsem necelá dvě utkání a medaili si odvezlo jen 11 hráčů základní sestavy, která na úvod smetla Jižní Koreu 6:1. Hrálo se tehdy podle jiných pravidel než dnes, například se nestřídalo,“ vzpomíná bez stopy hořkosti v hlase dlouholetý obyvatel Prahy 4.

Nepřehlédněte:  Praha 6 zve nejen pány kluky: zahrajte si v době internetu a mobilů kuličky!

Jeho manželka ovšem prakticky připomíná: „Za medaili jsi nic nedostal a ještě sis musel za 2 000 korun odkoupit společenský oblek, který jste před olympiádou nafasovali!“ Nicméně František přidává alespoň veselou vzpomínku, jak společně s kamarády totálně zabloudil v tokijském metru, když se chtěli podívat do centra japonské megametropole. „Metro jsme v té době neznali, snad čtyřikrát jsme přestupovali a teprve podle nějakých cedulí jsme se dostali ven na hlavní třídu. A tam nás zaskočilo to velké množství lidí,“ usmívá se.

54 let věrný Praze 4

Po angažmá v Bohemians a Dukle oblékal František Knebort i dresy Slavie Praha, SU Teplice a nakonec Tatry Smíchov. Po ukončení aktivní kariéry na Smíchově pracoval jako sportovní metodik i vedoucí sportovní haly a mimo jiné se podílel na organizaci populárního, i když škvárového, fotbalového Zimního turnaje. A teprve před necelými dvěma lety si kopl naposledy do míče v dresu staré gardy! Na fotbal tím samozřejmě nezanevřel. „Dlouho jsem chodil s kamarády na Bohemians, ale asi před 10 lety se ve Vršovicích vyměnili funkcionáři a od té doby jsem tam nebyl. Pravidelně navštěvuji Julisku, no, a to víte, že mne mrzí, že Dukla hraje jenom druhou ligu. Ale takový je fotbal,“ povzdechne si.

Co mu ale dělá dlouhodobou radost, je byt nedaleko metra Pražského povstání. „Společně se ženou jsme se sem nastěhovali v lednu 1966, byt jsem dostal od tehdejšího primátora Černého. Byl to tady první postavený blok, má několik vchodů a v jednom bydleli dělníci, kteří pak stavěli zdejší sídliště nahoru k Pankráci. Tehdy jsme koukali na zahrádky a pak dva roky na výkopy. Nyní je tu ale klid, ani blízké jesle a školka nás neruší,“ libuje si spokojený obyvatel naší městské části, která podle jeho slov stále jen vzkvétá.

Nepřehlédněte:  Softbalová extraliga začíná. Čtyři pražské týmy loví žraloky

Převzato z měsíčníku Tučňák, periodika MČ Praha 4

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close