Sport

Fotbalová legenda Karol Dobiaš: V Braníku žijeme spokojeně!

Jeho největší sportovní úspěch nese razítko rok 1976 – Bělehrad. Tehdy naše fotbalová reprezentace ve finále kontinentálního šampionátu porazila na penalty tým Spolkové republiky Německo a Karol Dobiaš (71) se stal mistrem Evropy.

„Měl jsem tehdy zdravotní problémy a byl jsem rád, že mne o poločase finále, ve kterém jsem dal jediný gól levačkou v mé kariéře, vystřídali. A že pak všichni kopli penalty tak, jak měli,“ vzpomíná na velký úspěch našeho fotbalu. A co říkal Panenkově dloubáku doprostřed branky? „Ani ve snu by mne nenapadlo, že tuhle fintu udělá ve finále šampionátu. Protože pokud by německý brankář Maier zůstal stát, Tonda by byl dnes důchodce-soustružník s více než třicetiletou praxí. Tehdy by z toho měl neskutečný malér a určitě zákaz vrcholového fotbalu,“ myslí si populární Patino. Přezdívku mu v mládí vymysleli starší spoluhráči ze Spartaku Trnava pro jeho zvláštní způsob sprintu, při kterém mu létaly paty do stran.

Z obránce je obchodník s knihami

Se slovenským týmem získal pětkrát ligový titul, zahrál si ještě za Bohemians Praha a belgické celky Lokeren a Gent a celkem jako obránce nastřílel 20 ligových branek. Po skončení aktivní kariéry se v roli trenéra radoval se Spartou Praha z ligového titulu v sezoně 1994/95 a poté se již začal věnovat obchodování se sportovními knihami a potravinami a působil i jako zprostředkovatel. „Z různých projektů mi zůstal prodej knih. Teď aktuálně nabízíme například publikace o Ronaldovi či Messim,“ říká populární sportovec, který je rovněž tváří celostátní sázkové kanceláře. A s téměř nerozlučným parťákem Antonínem Panenkou je stále zván na různé propagační akce po celé republice, které spolu zahajují nebo sportovcům předávají ocenění.

Fotbal sleduje z balkonu

Mistr Evropy z roku 1976 bývá často zván na fotbalové akce. Foto: archiv


V roce 1984 si Karol Dobiáš koupil byt v Branické ulici a nemůže si tuhle volbu vynachválit. „Bydlí se nám tu krásně. Z balkonu se dívám na místní fotbalové hřiště, kterému jsem pomohl zařídit umělou trávu místo škváry. Občas se tam zajdu podívat na zápas, dám si pivko a zase jdu pěšky domů. A manželka, které se tu líbí všudypřítomná zeleň, mi slíbila, že až mi to přestane chodit, vystrčí mne na balkon, abych mohl stále sledovat ten branický cvrkot,“ končí s úsměvem fotbalový internacionál.

Nepřehlédněte:  Totální šok: Tohle je opravdu David Beckham?

Převzato z měsíčníku Tučňák, časopisu MČ Praha 4

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close