Kultura

Výstava Olympijské století v Písecké bráně

Olympijské hry – to jsou především příběhy nezdolné vůle sportovců, jejich úsilí a životy spojené nejen se sportem samotným, ale i s překážkami, které museli zdolat častokrát v osobním životě mimo závodní trať. Mnoho z těchto příběhů nás může inspirovat. A připomenout si tyto významné události , sportovce a jejich slavné okamžiky, je cílem výstavy Olympijské století 1920-2020, kterou můžete navštívit v Písecké bráně do konce října.

„Při olympiádě prezentují ze sebe pořadatelské země to nejlepší, a také jedinečný vizuální styl, který kombinuje specifika dané země a zároveň být kosmopolitní a nadnárodní,“ uvedl při zahájení výstavy Alexandr Kliment za představitele Českého olympijského výboru.

V tomto roce je výročí olympijského století, které mělo být završeno olympijskými hrami v Tokiu. Ty jsou však kvůli pandemii odložené. Mezinárodní olympijský výbor posunul o rok konání těchto her, aby neochudil jednu generaci sportovců a jejich fanoušků o jejich sportovní výkony.

„Coubertinovské heslo tak můžeme volně parafrázovat, že nemusíme vyhrát, ale musíme čestně a ze všech sil bojovat. A na každém panelu je jeden takový příběh o čestném boji ze všech sil,“ dodává Alexandr Kliment.

„Aktuální výstava, stejně jako ostatní, které v tomto kontextu připravujeme, naplňují veřejnoprávní poslání informovat, vzdělávat a bavit. Ať vás stejně jako mě i dojme, neboť dojetí je něco, co ke sportu neodmyslitelně patří,“ sdělil místostarosta Prahy 6 pro kulturu, sport a volný čas – Jan Lacina.

Mimo mnoho význačných jmen olympijského života si můžeme připomenout i sportovce Imricha Bugára a Martina Doktora, kteří se zúčastnili vernisáže konané 24. září. Výstavu pro Prahu 6 připravil plukovník Michal Burian z Vojenského historického ústavu.

Nepřehlédněte:  Herci z Modrého kódu pomáhají. Chválí je Šmucler
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close