Kultura

Říše loutek slaví stovku v Muzeu Prahy

Muzeum hl. m. Prahy  v Domě U Zlatého prstenu připravilo  výstavu na které prezentuje Divadlo Říše loutek 100 let své existence.  Divadlo, které  ovlivnilo  mnoho generací malých Pražanů   uvidíte  trochu jinak,  protože na výstavě jsou rekvizity, ukázky dekorací a kostýmů doplněné dobovými fotografiemi.

Muzeum připravilo i doprovodný program  – workshopy výroby loutek a komentované prohlídky s autory. Výstava v domě U Zlatého prstenu potrvá od zítřka do 31. ledna. Výstavu najdete na adrese Týnská 6 na Starém Městě, hned za Týnským chrámem.

Nebylo jen pro děti

Zakladatelem divadlo Říše loutek byl Vojtěch Sucharda. Přesně 26. září 1920 se poprvé rozhrnula opona a loutky sochaře Vojty Suchardy v dekoracích Anny Suchardové-Brichové zahrály pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký. A pak se hrálo každou sobotu a neděli. Nové divadlo se jmenovalo Divadélko V říši loutek v Bubenči a sídlilo ve zrušené školní kapli v Korunovační ulici. Hrálo se nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Divadlo ve stylu art deco

Do nového působiště v Žatecké ulici do nového objektu Městské knihovny Praha se se soubor přestěhoval na podzim 1928 a pod názvem Umělecká scéna Říše loutek se stal reprezentativní městskou loutkovou scénou. Divadelní prostory vytvořil arch. František Roith ve stylu art deco, s velkoryse vyřešeným zákulisím a scénou bohatě vybavenou všemožným technickými zařízením. I Říše loutek stojí za tím, že Česko je  loutkářskou  velmocí a tradice našeho lidového loutkářství je zapsána  v seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Nepřehlédněte:  Šlechtická sídla lákají na hudební letní večery
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close