Kultura

Koronavirus jako inspirace pro umělce a designéry?

Je to neuvěřitelné, ale české děti malují kronavirus, jako  by to bylo sluníčko, v Indii se objevil  vůz, jehož tvůrce se nechal inspirovat koronavirem. Kruh s tykadly prostě lidi přitahuje.

V Čechách už dávno před pandemií věděli, že se dá na koronaviru vydělat. Pěkně vyvzorovaný čajováý servis možná dokonce  najdete i u vás doma, jde totiž o český porcelán a objevil se na stránkách StellArt galerie, která sídlí v Praze 8. Je to obchod  se starým a novým designem, ale také kavárna, která má ještě bohužel zavřeno. Na stránkách Bazoš, se servis objevil  1. 4. letošního roku (ne jako apríl) a je (možná, že už bycho měli napsat byl) v nabídce  za necelých tisíc korun.

Stopy koronaviru sahají až do 60. let Zdroj Stellart Gallery

Říká se, že každé zboží má svého kupce a právě na tuto notu zahráli i ruští skláři ze závodu Akima Malcova (založil sklárnu za carského Ruska), kteří zatím zkusmo vytvořili z hutního skla tucet barevných „mutací“ koronaviru. Po zveřejnění na FB závodu se už objevili první zájemci. První byl  spisovatel Sergej Lukjaněnko (mimo jiné nositel ceny Evropské společnosti pro sci-fi), jehož některá díla za  sovětské moci nesměla vyjít.  „Chlapi, začněte s výrobou, nedělám si srandu. Krásný suvenýr. Jsem připraven ho koupit,“ napsal na FB. „Bude-li zájem, jsou naši skláři schopni vytvářet až 50 kusů suvenýrů za den,“ uvedla výrobní ředitelka závodu.

Tucet barevných „mutací“ skleněného koronaviru se možná stane základem pro novou sérii sklářských výrobků Zdroj Sklárny Akima Malcova

Daleko nejzajímavější počin týkající se koronaviru se ale odehrál v Praze. První karanténní výstava v historii Trafo Gallery, jejíž vernisáž se odehrála v polovině dubna a přinesla díla mladých umělců sdružených kolem galerie. Jan Kaláb si zaskočil ještě než se jeho obraz dostal do galerie na liduprázdný Karlův most. No není divu, že tem není ani noha, když je tam virus 🙂

Nepřehlédněte:  16 vynálezů ze seriálu Star Trek, které existují!
Jan Kaláb s obrazem inspirovaným pandemií na Karlově mostě. Zdroj FB Jana Kalába
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close