Kultura

Kinoautomat, legenda se vrací…

Ke kinu Světozor neodmyslitelně patří filmový skvost Radúze Činčera Kinoautomat. Na plátno se vrátí na dva večery a to 12. a 20. října ve 20:30. Multimediální komedie Člověk a jeho dům z roku 1967 se vždy v určitém napínavém momentě zastaví a moderátor na jevišti vyzve diváky, aby pomocí hlasovacího zařízení rozhodli, jak se děj bude vyvíjet dál.

Příběhem pana Nováka v podání Miroslava Horníčka i osudy jednoho obyčejného pražského činžáku diváky naživo provede herec Tomáš Matonoha. Na světové výstavě EXPO ’67 v Montrealu Činčerův Kinoautomat zazářil a okamžitě vzbudil nadšení laické i odborné veřejnosti. Mluvilo se o něm jako o zázraku a prvním interaktivním filmu na světě, ve kterém diváci mohou zasahovat do průběhu děje. Československému publiku byl po řadě peripetií a překážek poprvé představen v roce 1971 právě v kině Světozor.

Už tu nejsou dráty

„Kino bylo nákladně přestavěno tak, že do každého ze sedadel bylo zabudováno hlasovací zařízení se zeleným a červeným tlačítkem. Dráty tehdy ústily do centrálního počítače za plátnem. Do projekční kabiny se muselo vejít šest filmových projektorů, v nichž paralelně běžely varianty příběhu. Dnes se hlasuje novými bezdrátovými ovladači, které jsme nechali vyrobit při návratu Kinoautomatu v roce 2007,“ uvedl dramaturg Světozoru Vojtěch Marek. Diváci mohou měnit děj celkem osmkrát za představení. Snímek se od roku 2007 příležitostně vrací do domovského Světozoru díky spolupráci s dcerou autora, režisérkou Alenou Činčerovou.

Kinoautomat: Člověk a jeho dům

12. 10. 2020 ve 20:30 – vstupenky zde

20. 10. 2020 ve 20:30 – vstupenky zde

Facebooková událost: zde

Cena vstupenek: 250 Kč

Osudy kinoautomatu

„Diváci na to v 71. a 72. roce chodili jako o život, bylo to velmi úspěšné představení. Pro neuvěřitelný ohlas se hrálo minimálně dvakrát denně, v alternaci vystupovali populární herci. Bohužel byl film i přes četné pochvalné kritiky velmi záhy zakázán. Pro nejvyšší místa byla totiž skupina tvůrců nepohodlná a neoblíbená – autoři patřili do skupiny takzvaných protistátních živlů, což znamenalo brzký a definitivní konec, “ vzpomíná Činčerová.

Nepřehlédněte:  Takhle Dolinová s Žilkovou řádí na jevišti i v době corony!

Vynálezce Kinoautomatu Radúz Činčera přizval k jeho tvorbě část umělecké elity zlatých šedesátých let. V roce 1972 byl Kinoautomat označen jako „ideologicky nepřípustný“ rozhodnutím shora. Na několik desítek let byl zakázán po boku dalších vynikajících filmů československé nové vlny a uložen do trezoru. Námět a scénář dal Činčera dohromady s Pavlem Juráčkem, režijně spolupracoval s Jánem Roháčem a Vladimírem Svitáčkem, na dialozích se podílel i představitel hlavní role herec Miroslav Horníček a kameramanem byl Jaromír Šofr.

„Kinoautomat je podobně jako Laterna magika na pomezí filmu a divadla, dnes bychom ho označili asi jako multimediální představení. Samotná filmová stopáž má přibližně 63 minut, ale celé představení s jevištními vstupy trvá dle diváckých voleb kolem 90 minut. K historii našeho kina neodmyslitelně patří a jsme na něj hrdí. Chceme ho představit dalším divákům, třeba i těm mladším. Dle zájmu pak uvažujeme o omezeném počtu repríz i v příštím roce,“ říká dramaturg kina Vojtěch Marek.

Plakát na představení se vrací do 60let, Víte, kde je v Praze experimentální panelák, na plakátu? Zkuste zajet do Karlína. Zdroj Kino Světozor.
Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close
Close