Kultura

Kdo je lepší: Smolíkovi, nebo Simpsonovi?

Dříve než celý svět poznal seriály Simpsonovi a Griffinovi, ovládli televizní obrazovky Smolíkovi. Rodinka, která se v mnohém podobá svým vzdáleným příbuzným ze Springfieldu a Quahogu, se zrodila na začátku 70. let v Maďarsku.

První seriál Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy vznikal primárně pro dospělé diváky. Je to tak satirická a zábavná podívaná plná narážek na společenské neřesti, že když Smolíkovi dorazili do totalitního Československa, komunistická vláda zakázala některé díly vysílat. Z jiných se musely vystřihnout ideologicky ošemetné scény. Ale i tak se Smolíkovi okamžitě stali kultem. A jsou jím dodnes.

Nadčasová rodinka

Na Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy o něco později navázaly dva další seriály. Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka a Podivuhodné prázdniny rodiny Smolíkovy si udržely stejně kultovní oblibu. Příhody rodinky, která se maďarsky jmenuje Mézga, dnes mají nostalgickou atmosféru a o to jsou vtipnější.


Zároveň jsou zajímavě nadčasové. Táta Pepa Smolík je stejně neschopný, přihlouplý a obtloustlý jako Homer Simpson nebo Peter Griffin. Syn Ládík je stejně geniální dítě jako ďábelské mimino Stewie. Sourozenci Smolíkovi se hašteří stejně jako sourozenci Simpsonovi. A Zorro je stejně jako Brian mluvící pes. Náhoda?
Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka si můžete připomenout na Prima COOL od 27. dubna, poběží každé pondělí ve 20.45.

O čem seriál je?

Když mladý génius Ládík Smolík dostane kvůli špatným známkám domácí vězení, dokáže si poradit! Naučí psa Zorra mluvit, sestrojí nafukovací vesmírnou loď a tajně vyráží za dobrodružstvími, která jsou stejně podivuhodná jako zábavná.

Co jste možná nevěděli

  1. Maďarský animovaný seriál o kultovní rodince Smolíkových měl premiéru v roce 1973.
  2. Smolíkovi jsou kultovními hrdiny, kteří mají dodnes fanoušky nejen v Maďarsku, ale také v České republice, na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Itálii, Nizozemsku, Německu a dalších zemích.
  3. Seriály s rodinkou Smolíkových vznikaly podobně jako Simpsonovi nebo Griffinovi primárně pro dospělé diváky. Proto jsou satirické a plné narážek na lidské a společenské neřesti.
  4. V roce 2005 se začalo pracovat na novém seriálu, ve kterém se rodina Smolíkových měla potýkat s počítači a internetem. Ale kvůli nedostatečnému financování nakonec seriál nevznikl.
Nepřehlédněte:  Smoljakův syn uspěl u soudu

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close