Kultura

Herecké muzeum slavilo výročí: Přibyla košile po slavné herečce i kniha o Popelce

Herecké muzeum Viktorka v „Babiččinýcch“ Ratibořicích na Náchodsku, oslavilo neuvěřitelné 3. narozeniny. Jeho provozovatel, režisér Tomáš Magnusek, který zhubl skoro 70 kilogramů, měl hned několik důvodů k radosti.

Především do Ratibořic přijeli bezvadní hosté, přibyly nové artefakty do muzea i skutečnost, že se po koronavirové krizi opět vše vrací do starých kolejí.

Nápad na vybudování muzea uměleckých legend mu pomohl zrealizovat jeho kamarád, herec Martin Dejdar. Ze staré secesní vily Viktorka v Babiččině údolí, která byla v dezolátním stavu, je dnes Herecký dům s muzeem, penzionem, restaurací a hlavně místem, kde to žije.

Režisér Tomáš Magnusek a herec Martin Dejdar jako duchovní otcové Hereckého muzea.
Foto: Jaroslav Hauer

„Když jsem s tím nápadem kdysi přišel, hodně lidí si klepalo na hlavu a říkali, že jsem blázen. Dobrá věc se podařila a my slavíme třetí výročí a já mám radost, že tu máme celou řadu neuvěřitelných věcí po slavných lidech, kdy z většinou z nich jsem měl tu čest pracovat,“ řekl Tomáš Magnusek.

Rumburakův plášť, diář Růžičkové

Kromě „Rumburakova pláště“ ze seriálu Arabela, posledního diáře Heleny Růžičkové, nebo rukaviček Zity Kabátové, je tu celá řada zajímavých artefaktů. Od ocenění, přes scénáře, například od Zdeňka Trošky a dalších kolegů, až po soubory fotografií.

K novým raritním věcem přibyla v sobotu i noční košile herečky Jiřiny Šejbalové nebo 1. vydání knihy Popelka 50, která obsahuje podpisy autorů i všech, kteří ji vloni v rámci 50. výročí od natočení legendární televizní pohádky, pokřtili a nechybí ani pamětní razítko. Díky tomu se na Viktorce o víkendu objevila i představitelka Popelky, herečka Eva Hrušková s manželem, hercem Janem Přeučilem a Pavlem Mészárosem, nakladatelem unikátní knihy, která je souhrnem vzpomínek, zážitků, postřehů i fotografií na natáčení.

Eva Hrušková dostala také opožděně i svůj „Popelčí“ zarámovaný obraz – ručně malovaný portrét, jehož autorkou je slovenská grafička a výtvarnice Zuzana Jesenská-Kubicová, která je už po několik let dvorní ilustrátorkou nakladatelství. Portrét bude spolu s ostatními exponáty uložen v expozici Hereckého muzea, aby si jej mohli prohlédnout všichni jeho návštěvníci.

Nepřehlédněte:  Ve Slunečné se objeví Zounarova dcera Claudia

Přijel pochopitelně i herec a spoluzakladatel muzea Martin Dejdar s rodinou a desítky návštěvníků. A podívat se přijela z nedaleké sousední obce, kde má chalupu i režisérka a scénáristka Pavlína Moskalyková, dcera režisérské legendy Antonína Moskalyka, který v 70. letech v Babiččině údolí natáčel dvoudílný televizní film Babička.

Do Hereckého muzea přibyla i noční košile po herečce Jiřině Šejbalové. Foto: Jaroslav Hauer

Košile po Šejbalové v aukci

Košili se podařilo vydražit na aukčním serveru od Marie Stibůrkové z Krhanic na Benešovsku, kde měla Jiřina Šejbalová mnoho let chatu. Noční košili věnovala tato slavná herečka její mamince. Když u ní jednou na chatě maminka paní Stibůrkové byla, postihl ji ledvinový záchvat, a když jí odvážela sanitka do nemocnice, tak jí paní Šejbalová dala s sebou dvě košile, protože v tu chvíli u sebe ta paní neměla nic.

„A pak jí paní Šejbalová tu jednu košili věnovala. Na chatu do Krhanic jezdila slavná představitelka mnoha divadelních, filmových a televizních rolí i se svým manželem, právníkem panem Pipkem. Oba odpočívají na zdejším hřbitůvku. K nim na chatu jezdili často i přátelé z branže, třeba Bohuš Záhorský s Vlastou Fabiánovou a řada dalších,“ prozradil Magnuskův kamarád, který s ním dlouho spolupracuje, PR manažer a novinář René Kekely.

Do Hereckého muzea by se v brzké době měly dostat i některé drobnosti z pozůstalosti po nejmenší české herečce a dabérce Aťce Janouškové a přislíbeny jsou i další artefakty. Právě ty davy lidí, kteří Viktorkou každoročně projdou, obdivují, fotí se s nimi a vyprávějí pak o nich svých přátelům.

Tomáš Magnusek, nakladatel Pavel Mészáros a Eva Hrušková s knihou Popelka 50.
Foto: Jaroslav Hauer
Tomáš Magnusek s fotoobrazem, podobiznou první československé Popelky, kterou hrála Eva Hrušková. Foto: Jaroslav Hauer
Oslava 3. výročí otevření Hereckého domu Viktorka se velmi vydařila. Foto: Jaroslav Hauer
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close