Kultura

Galerie pod širým nebem – sochy se začínají množit

Postupně se v Praze a dalších městech objevují na veřejných místech sochy.  Vrací se sochařský festival Sculpture line. První novou instalací letošního ročníku se stal bronzový Nosorožec v brnění od Jaroslava Róny, na Jungmannově náměstí v Praze.

Socha symbolicky poukazuje na nutnost světové ochrany zvířat z africké divočiny. Před budovou Skupiny ČEZ v Michli zase nově stojí socha Osvícení od Lukáše Rittsteina. Praha se dále může postupně těšit například na sochy od Jakuba Flejšara, Kurta Gebauera, Stefana Milkova nebo Alexandry Koláčkové, které budou instalovány v průběhu června. Další města a sochy najdete na stránkách festivalu.

O Sculpture Line

První ročník festivalu proběhl v Praze v roce 2015 a iniciovali jej sami umělci, kteří cítili přirozenou potřebu svá díla vytrhnout z víceméně sterilního prostředí galerie a nabídnout je širokému publiku. V uplynulých ročnících festivalu zaujala v Praze například pěti metrová socha bronzového opičáka s názvem King Kong Balls francouzského umělce Denise Defrancescači klíčová socha Jiřího Davida REVOLUCE vytvořená z 80 tisíců klíčů, která byla nainstalovaná v zámeckém parku v Mikulově a také na Kafkově náměstí v Praze. Pozornost vzbudili Průzkumníci či obří Chobotnice vznášející se na hladině Vltavy nebo instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny, Tonyho Cragga na náměstí Republiky.

V Dolních Břežanech přibyla v parku socha Sladké sny Lukáše Rittsteina. Zdroj Sculpture line
Zámek v Ratměřicích hlídá bronzová Lvice od Jaroslava Róny
Les. Nostalgie mizející divočiny od Lukáče Rittsteina se objevil u sídla ČEZ v pražské Michli
Original Sin od Lia Ruowanga při instlaci ve Vratislavicích nad Nisou
Nepřehlédněte:  Lucie Bílá dokončila svůj velký projekt! Nahlédněte spolu s námi!
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close