KulturaZ regionů

Filmaři natáčejí v Ostravě tajemného Inspektora Štyfta

V Ostravě se v těchto dnech míjejí tři štáby filmařů. Česká televize natáčí kriminální seriál Stíny v mlze s Petrou Špalkovou v hlavní roli, režisér Emil Křižka se pustil do thrilleru Hrana zlomu, v němž si hlavní roli „střihne“ ostravský Štěpán Kozub, a do třetice se v ostravských ulicích pohybuje štáb filmu Inspektor Štyft.

Herci i režisér jsou „domáci“

Posledně jmenovaný snímek natáčí režisér Boris Čmelko, který do hlavních rolí obsadil Vítězslava Schmidta (v NDM hraje ochrankáře v muzikálu Donaha – Hole dupy), Annu Polcrovou z Komorní scény Aréna, Andreu Zatloukalovou, která si zahrála ve Slezském divadle Opava i ostravském Divadle Petra Bezruče anebo Vojtěcha Šárského, který prošel Národním divadlem moravskoslezským, Divadlem Petra Bezruče i pražským Divadlem pod Palmovkou. Jméno Šárský je v Ostravě velmi známé. „Ano, Stanislav Šárský je můj dědeček,“ potvrdil Vojtěch Šárský.

Vojtěch Šárský hraje jednu z hlavních rolí.

Kriminálka nebo komiksová detektivka?

Inspektor Štyft je už podle názvu kriminálkou. „Ano, je to kriminálka anebo spíše parodie na kriminálku. Žánrově bych jej zařadil do psychomagické komiksové detektivky,“ řekl scénárista a režisér Boris Čmelko. Snímek bude mít dva díly. Na sociálních sítích již koluje trailer.

Vítězslav Schmidt smáčený deštěm.

A jaký má film děj? „Je tuze náročné nyní explikovat, o čem snímek pojednává, poněvadž to neví nikdo. A definovat umělecké dílo založené na surrealistickém konceptu a nepřetržitém toku vizí v nevědomí,  může být vždy zrádné a klamné. Je Inspektor Štyft jen přízrakem našich nepokojných snů, odrazem reality tohoto divotvorného města, pokřiveným zrcadlem zdejší nekompromisní periferie, nebo kritickým hlasem ozývajícím se v těchto trudných končinách?“ přemítal Boris Čmelko.

Filmaři milují Blešák Vlato

Jedna ze scén vznikala i v největším a zřejmě nejoblíbenějším ostravské bazaru Blešák Vlato. Filmaře okouzlilo prostředí. „Blešák Vlato jsme si vybrali, jelikož byl přístup majitelky velice laskavý a přátelský, a také z důvodu toho, že atmosféra onoho Blešáku je nenapodobitelná, až fantaskní. Člověk jakoby vstoupil do jiného světa, řečeno s Lewisem Carrollem „za zrcadlo“. Za umělecké využití tohoto jedinečného prostoru jsme velmi vděčni,“ usmál se režisér.

Nepřehlédněte:  Nákaza mezi horníky se šíří. Hrozí celé Karviné karanténa?
Režisér Boris Čmelko (vpravo) kontroluje záběr.

Majitelka blešáku fandí filmu

„Už se u nás vystřídalo několik produkcí. Natáčel se tady kriminálka Spravedlnost s Ondřejem Vetchým, nyní Inspektor Štyft, natáčet u nás bude i Česká televize nový seriál Stíny v mlze. Často si u nás filmaři kupují nebo půjčují rekvizity, stalo se tak v případě pohádky Když draka bolí hlava, v níž si zahrál i Karel Gott. Fandím filmařům a jsem ráda, když se ve filmech objeví ostravské reálie,“ potvrdila majitelka Blešáku Vlato Vladimíra Helísková.   

Fillmový prodavač si užíval fantaskní atmosféru v Blešáku Vlato.

Premiéru naplánovali na příští rok

Na Inspektoru Štyftovi spolupracují umělci a nadšenci napříč alternativním uměleckým spektrem Ostravy. „Básníci, herci, herečky, výtvarníci, hudebníci, dělníci, podzemní myslitelé a potutelní skřítci,“ vypočítával s úsměvem režisér Čmelko a dodal: „Snímek vzniká bez jakékoliv dotace. Vše sponzorujeme ho z vlastních zdrojů. Premiéra plánujeme v Ostravě na rok 2021. Po premiéře zájemci film uvidí na kanále YouTube a máme v jednání další možnosti.“

Tagy
Pokračovat ve čtení

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Související články

Back to top button
Close
Close