Kultura

Eva Pilarová spočine ve svém rodišti

Nejenom po komorním březnovém pohřbu, ale také po zádušní mši a velmi důstojném posledním rozloučení se zesnulou Evou Pilarovou ve Strahovské bazilice už je jasno, kde spočinou její ostatky. Vrátí se tam, odkud tato vynikající zpěvačka vzešla.

Eva Pilarová zemřela 14. března na selhání organismu ve věku 80 let. Kvůli koronavirové situaci se v Řepích uskutečnil jen malý pohřeb. Teď se s ní přátelé, kolegové a fanouškové mohli rozloučit ve velkém. Na závěr zazněla i nádherná píseň Jesu Domine, kterou pro Pilarovou v 90. letech napsal skladatel Richard Pachman a ona ji pak i s klipem natočila se Strahovskými Premonstráty.

Zádušní mši sloužil kamarád

Zádušní mši za Evu Pilarovou celebroval její přítel P. Marián Pospěcha.
Foto: Jaroslav Hauer

Zpěvačka měla být původně pochována v rodinné hrobce v rodném Brně, nakonec však urna s jejími ostatky spočine mezi dalšími českými hvězdami.

„Původně jsme samozřejmě zvažovali rodinnou hrobku, ale můj bratr Karel Křipač měl pocit, že Evičce by bylo nejlépe mezi slavnými. Místem posledního odpočinku tedy bude brněnský Ústřední hřbitov, kterému se říká brněnský Slavín,“ prozradila zpěvaččina sestřenice Helena Štefanová.

Odpočívá tam mnoho slavných osobností jako, například herečka Vlasta Fialová, kapelník Gustav Brom nebo hokejista Augustin Bubník. Teď mezi ně přibude i velká česká zpěvačka. Během následujících dnů by měly být dořešeny administrativní záležitosti a rodina, tedy manžel Jan Kolomazník, syn Milan Pilar s manželkou a dvěma syny a nejspíš i maminka Františka Bojanovská, která oslaví 105. narozeniny, pak urnu do hrobu uloží.

Vrátí se zpátky domů

„Evička se vrátí tam, odkud vzešla, do rodného Brna. Fanoušci jí tam můžou dát kytičku a zapálit svíčku,“ dodal stále dojatý manžel Jan Kolomazník, který měl doposud urnu doma, což mu prý psychicky velmi pomáhalo. Po boku Pilarové strávil přes třicet let a byl jí nablízku až do posledních chvil.

Nepřehlédněte:  Na přeložený a osekaný festival do Zlína přijede i mladý Trojan!
Jan Kolomazník stál po boku své ženy Evy Pilarové přes 30 let Foto: Jaroslav Hauer

S Evou Pilarovou se ve středu na Strahov přišla rozloučit i řada jejích přátel a kolegů – od Jiřiny Bohdalové, přes Moniku Absolonovou, Adama Plachetku, Hanu Zagorovou, Štefana Margitu, Vojtu Dyka, Táňu Dykovou, Pavla Vítka, Osmanyho Laffitu, Pavla Šporcla, Dalibora Gondíka, Aleše Cibulku, Michala Jagelku, Giovannu Roklovou, až po skladatele Richarda Pachmana nebo zpěváky Hynka Toma či Tomáše Ringela.

Právě mladý, dvaccetiletý Ringel byl tím, s nímž občas koncertovala, ale který také před rokem a půl dokončil v Hlučíně koncert, když zpěvačka zkolabovala a byla převezena do nemocnice.

„Cítil jsem to jako povinnost a bylo mi ctí, když Evička mi pak děkovala a diváci tleskali. Jsem rád, že jsem se dnes s ní mohl přijít naposledy rozloučit,“ dodal po zádušní mši zpěvák.

Zpěvák Tomáš Ringel na posledním rozloučení s Evou Pilarovou. Foto: Jaroslav Hauer

Píseň Jesu Domine, která zazněla i na posledním rozloučení s Evou Pilarovou

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close