Historie

Zachránil popel Milady Horákové. Ředitel strašnického krematoria hrdinou za války i za komunistů

Ovšem až nedávno, po mnoha desítkách let, nyní Strašnice (dnes Praha 10) nechaly pojmenovat dosud bezejmenný park pod strašnickým krematoriem po Františku Suchém, bývalém řediteli krematoria. Tuto dosud málo známou osobnost českých dějin vybral úřad ve spolupráci s dokumentaristy z obecně prospěšné společnosti Post Bellum.

Zapomenutí hrdinové 

Park je umístěn ve Strašnicích mezi ulicemi Nad Olšinami, Nad Primaskou a Za Strašnickou vozovnou. „Mám radost, že Praha 10 připomíná takové osudy českého národa. Ředitel strašnického krematoria František Suchý patří k zapomenutým hrdinům naší historie. Svou funkci zastával během druhé světové války i krátce za komunismu. Během obou těchto totalit se v jeho krematoriu spalovali popravení a utýraní odpůrci režimu. Suchý společně se svým synem zachránili jak jmenné seznamy obětí, tak jejich popel, který měl být podle pokynů státních úřadů vysypán na kompost. Statečnost a odpor proti totalitnímu režimu prokázal i jeho syn, kterého později komunisté dvanáct let věznili za pomoc jistému Koudelkovi, agentu chodci,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum, která se zabývá mapováním novodobé české historie a sběrem autentických svědectví pamětníků.

Za protektorátu spalovali oběti bez vědomí pozůstalých

Za protektorátu v krematoriu začali okupanti spalovat oběti politických vražd z Pankráce i Kobylis Během druhé světové války bylo ve Strašnicích bez vědomí pozůstalých zpopelněno kolem 2200 osob. Jejich jména většinou Suchý zachytil a popel zachránil pro jejich rodiny. Podobné to bylo v době perzekucí na začátku 50. let Radnice se asi před pěti lety rozhodla pro pojmenování parku po Františku Suchém na základě pořadu Českého rozhlasu Příběhy 20. století, kde vyprávěli příběh rodiny Suchých.

Zachránil mj. popel Horákové či Mašína

František Suchý zemřel v roce 2018.

Nepřehlédněte:  Bratrovražedná bitva u Lipan. Co jí rozhodlo?
Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close