Historie

Rok 1970. Soudruzi poslali naše horolezce na smrt

Dnes je tomu přesně 50 let, kdy pod kamennou lavinou v Peru vyhasly životy 14 československých horolezců. Přitom vše mohlo být jinak…


Výprava Peru 1970 byla v podstatně náhradním plánem libereckých horolezců. Ti se nejprve připravovali zdolat Mount McKinley na Aljašce. Normalizační doba však žádala, aby soudruzi s všemocnými razítky byli v pohotovosti, a ti naneštěstí pro horolezci byli. Z Ústředního výboru Československého svazu tělesné výchovy proto přišlo lakonické sdělení, že na Aljašku nikdo nepojede. A tak si sportovci vybrali náhradní cíl – peruánský Huandoy – kam nakonec směli vycestovat.

Krádež a tragický pád
Jenže to byl teprve začátek jejich trampot, které nakonec vyvrcholily smutnou tečkou. Každý horolezec se neobejde bez základního vybavení a zásob. Naší výpravě se však během cesty do Peru někde „ztratilo“, respektive bylo ukradeno, 400 kilogramů materiálu! I tak si na zdolání extrémně těžké jižní horské stěny lezci věřili, zvláště když se o její dobytí neúspěšně pokusili již například Američané či Angličané.

Jenže začala úřadovat kmotra Smrt. V prvních dnech aklimatizace a průzkumných cest zahynul nejzkušenější horolezec celé výpravy Ivan Bortel. Uklouzl v chodeckém terénu a po pádu z třiceti metrů byl na místě mrtvý. Tím padl i původní plán na obtížný výstup a výprava si vybrala náhradní cíl – Huascaran, nejvyšší vrchol Peru.

41 vteřin = 70 000 mrtvých!
K jeho zdolání však nikdy nedošlo. 31. května 1970 Peru postihlo nejstrašnější zemětřesení v jeho historii o síle až 9 stupňů Richterovy stupnice. Otřes netrval ani minutu, podle záznamů 41 vteřin, ale následky byly katastrofální – zahynulo přes 70 000 lidí a mezi nimi i 14 Čechoslováků. V horolezeckém táboře je zasypala lavina kamení, ledu a bahna, která spadla ze severní stěny hory…

Nepřehlédněte:  Švýcarská zbožnost vlákala nepřítele do pasti

Domů se tak vrátil pouze Ivan Bortel, převoz jeho ostatků stačila ještě před zemětřesením zařídit československá ambasáda. Jeho kamarádi zůstali navždy pohřbeni v dalekém Peru a jejich památku připomíná památník stojící nedaleko místa bývalého základního tábora expedice.

Ve výpravě byl i akademický sochař Valerián Karoušek, jehož plastika Země a Slunce stojí u gymnázia Nad Štolou. Na jeho dílo v den výročí tragédie horolezecké výpravy upozornila místní obyvatelka Radmila Černá. Foto: RČ


Připomeňme si proto jména všech účastníků výpravy: Ivan Bortel (27), Arnošt Černík (44), Milan Černý (26), Vilém Heckel (52), Jiří Jech (38), Valerián Karoušek (41), Jaroslav Krecbach (24), Miloš Matras (37), Ladislav Mejsnar (34), Milan Náhlovský (26), Bohumil Nejedlo (38), Zdeněk Novotný (32), Jiří Rasl (34), Svatopluk Ulvr (32) a Václav Urban (35).

Tagy
Pokračovat ve čtení

Související články

Back to top button
Close
Close